استرس ات را قورت نده! | بیماری

هفته نامه زندگی مثبت – مستانه تابش:

دکتر پرویز رزاقی، روان شناس بالینی و عضو هیات علمی دانشگاه: بعضی وقتا پیدا کردن راهی که با اون بشه استرس رو دور زد و به اصطلاح یه نفس راحت کشید، اصلا ساده نیس. تصور کنین تو یه جلسه کاری نشسته اید و استرس از سر و روتون می ریزه.

در این موقعیتا خیلی از پیشنهادای ضداضطراب شاید کاربرد نداشته باشه ولی معنیش این نیس که هیچ راه حل دیگری وجود نداره و شما قراره اونقدر روی صندلی تون پیچ و تاب بخورین که زیر بار فشار استرس له شید. ته جیب یا توی کیف تون رو بگردین شاید یه بسته آدامس پیدا کنین و با اون روی آتیش استرس درونتون یه پارچ آب یخ بریزین! تحقیقات زیادی درخصوص جویدن آدامس و تاثیر اون در کاهش استرس و اضطراب انجام شده و یافته های اغلبشان نشون داده این عادت می تونه اسلحه مخفی شما واسه مقابله با استرس باشه.

آدامس جویدن و استرس

ضرب الاجلای شغلی، روابط عاطفی، مسائل مالی، امتحان، خونواده و… هرکدوم می تونن به یه منبع استرس در زندگی روزمره ما تبدل شن. واقعا فرقی نمی کنه که ریشه استرس ما در خونه س یا در مدرسه و محل کار چون به هر حال نتیجه خوبی نداره و حس باحالی هم به ما نمی ده ولی خیلی از کارشناسان جویدن یه قطعه آدامس با هر طعم و مزه ای رو راهی ایده آل واسه کاهش استرس البته از نوع کوتاه مدت اون می دونن.

 مطالعاتی که نتیجه اون در مجله استرس و سلامت منتشر شده با بررسی بیشتر از ۲۲۰۰ فرد بالغ و بزرگسالی که عادت به جویدن آدامس داشتن، نشون دادن سطح استرس و سلامت این افراد فرق زیادی با کسائی داره که آدامس نمی جوند و علاقه ای به این کار ندارن. براساس یافته های این تحقیقات آدمایی که آدامس می جوند معمولا در کار و زندگی شخصی شون کمتر استرس دارن و البته اگه اضطرابی هم داشته باشن زیاده روی گونه نیس.

علاوه بر این، سطح افسردگی در این افراد پایین تره و کمتر ممکنه دچار به اصطلاح سرماخوردگی روانی شن. باحال تر اینکه اندازه فشار خون و کلسترول خون بد این افراد هم پایین تر بوده. ۲ دلیلی که مستقیما با سطح استرس روزانه ما در رابطه هستن.

مطالعه دیگری هم در این مورد روی ۷۲ دانشجو که روزانه عادت به جویدن آدامسای بدون قند داشتن انجام شد و یافته های اون در مجله علمی اپتایت یا اشتها به چاپ رسید.

در این مطالعه شرکت کنندگان مجبور بودن روزانه دست کم ۲ بار و هر بار دست کم به اندازه ۲۰ دقیقه آدامس بجوند و پس از اون باید اندازه خستگی، توانایی انجام کار علمی و سطح استرس، اضطراب و افسردگی خود رو به محققان گزارش می کردن. براساس این مطالعه هم دانشجویانی که بیشتر آدامی می جویدن در مقایسه با گروه دیگه در انجام تکالیف درسی و پروژه های خود موفق تر بودن و هم اینکه کمتر احساس افسردگی می کردن.

به چه دلیل آدامس جویدن ما رو آروم می کنه؟

این راز در مواد تشکیل دهنده آدامس نهفتهه یا اصلا عادت به جویدنه که می تونه استرس و اضطراب رو رفع کنه و آرامش بیشتری به فرد بده؟ اگه به حدود ۷۰ سال قبل برگردیم و نگاهی به تحقیقات انجام شده در اون زمان بندازیم، میفهمیم که در سال ۱۹۳۹ مجله ساینس یافته های پژوهشی رو گزارش کرده که براساس اون آدامس جویدن باعث می شه احساس استرس، اضطراب و تنشی که روی فرده از راه جویدن و انقباضات ماهیچه های که واسه جویدن لازمه از بین بره.

در سال ۲۰۰۲ هم مجله توانبخشی دهانی در یکی از شماره های خود به تاثیر جویدن آدامس بر استرس پرداخت و این طور نوشت که انقباض عضلانی لازم واسه جویدن آدامس یه جور ورزش حساب می شه و یه شکل از فعالیت فیزیکیه که بر سیستم خودکار عصبی تاثیر میذاره و باعث تحریک عصب واگ در مغز می شه و نتیجه اون کاهش ضربان قلب و افزایش احساس آرامش در فرده. 

هم اینکه تحقیق دیگری که بازم یافته های اون در مجله اشتها منتشر شده نشون میده جویدن آدامس با کم شدن علائم افسردگی از جمله بی اشتهایی و سستی و بی حسی در ارتباطه و با اینکه نمی تونه موضوعی رو که باعث بروز استرس و اضطراب در فرد شده حل کنه ولی در کم شدن نشونه های نقش مهم و پررنگی داره. بخاطر این گروهی از محققان ژاپنی هم پژوهشی درخصوص تاثیر مصرف آدامس بر کارکرد شناختی انجام داده و اعلام کردن دست کم نیم ساعت آدامس جویدن در روز باعث افزایش تحریک و جریان خون در مغز می شه و تاثیر زیادی بر عملکردهای شناختی مغز داره.

مشاهیر دوستدار آدامس

احمدرضا عابدزاده

دروازه بان افسانه ای فوتبال ایران و البته آسیا از جمله مشهورترین سلبریتیای ایرانیه که خیلیا می گن اصلا اون آدامس جویدن رو زمان بازی فوتبال در ایران مد کرد و بعدا خیلی انگار از اون تقلید می کردن و آدامسی گوشه دهانشون داشتن. با اینکه قبل از عابدزاده هم آدامسی زیاد داشتیم اما اون با آرامش خاص و عکس العمل هاش در دروازه واسه همه خاطره شد.

بریتنی اسپیرز

خیلی از افراد مشهور، ستاره های هالیوودی و… آدامس می جوند ولی شاید کمترکسی در عشق به آدامس به پای بریتنی اسپیرز برسه که روزی ۳ بسته آدامس بادکنیک می خره و می جود و عاشقانه این نوع آدامس رو دوست داره. اون انقدر آدامس جویدن رو دوست داره که در سال ۲۰۰۷ موهای سرش رو به دلیل مخالفت با ممنوع بودن جویدن آدامس در مکانای عمومی در سنگاپور از ته تراشید. خوندن آهنگ عاشقانه در مورد آدامس هم در کارنامه اون دیده میشه.

سر الکس فرگوسن

انگار آدامس جویدن میان فوتبالیا خیلی محبوبه. چون در جستجو واسه افراد مشهوری که عاشق آدامس جویدن هستن نام الکس فرگوسن بیشتر از هر شخصیت ورزشی دیگری در دنیا دیده میشه. به گفته خودش، اون آدامس می جویده تا آرامشش رو به دست بیاره و اینم به نفع خودش بوده و هم بازیکنان! شایعه جالبی هم در این مورد هست؛ قبل از یکی از بازیای منچستر یونایتد فرگوسن میفهمه که فقط یه بسته آدامس نصفه ته جیبش داره. پس از دیود بکام می خواد یه بسته آدامس براش بخره که بکام فراموش میکنه و همین زمینه دلخوری فرگوسن رو جفت و جور می کنه.