استرس احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می دهد | بیماری

: استرس احتمال پوسیدگی دندون رو زیاد می کنه

عضو انجمن صرع ایران با بیان اینکه استرس احتمال پوسیدگی دندون رو زیاد می کنه، گفت: به افراد گرفتار به صرع پیشنهاد کرد از استرس شدیدا دوری کنن.

دکتر ماهرخ رحیمیان درباره مشکلات داروهای ضد صرع بر سلامت دندانا، گفت: در گذشته مصرف بعضی از داروهای ضد صرع موجب بروز مشکلات دهن و دندون در بیماران می شد که حالا خوبیش اینه امروزه با پیشرفت علم این مشکلات به کمترین حد ممکن رسیده، اما آموزش بهداشت دهن و دندون به بیماران، مراجعه مرتب به دندونپزشکی و انجام جرم گیری احتمال بروز این مشکلات رو کم می کنه.

آکا ایران: ایشون با بیان اینکه بعضی وقتا تشنج  موجب شکستگی دندون می شه، اضافه کرد: اگرهنگام تشنج  مریض دچار شکستگی دندون شه میشه در صورت امکان اونو زیر زبون، بین دستمال مرطوب و یا در شیر نگهداری و به دندانپزشک مراجعه کرد تا دوباره دندون رو در جای  خود بذاره.

عضو انجمن صرع ایران درباره نبود مراجعه افراد گرفتار به صرع به دندونپزشکی به دلیل ترس از تشنج، گفت: در اینجور مواردی میشه با آگاه کردن مریض نسبت به اثر دندون در حفظ سلامت عمومی بدن و هم اینکه زیبایی چهره، در اون انگیزه درست کرد.

به گفته ایشون، استرس موجب اسیدی شدن بزاق دهن و در آخر ایجاد پوسیدگی می شه به خاطر همین به افراد گرفتار به صرع پیشنهاد می شه از استرس دوری کنن.

رحیمیان درباره مخاطرات خدمات دندونپزشکی در مبتلایان به صرع، گفت: این مخاطرات به سابقۀ مریضی صرع در فرد بستگی داره.اگه صرع فرد کنترل شده باشه تموم خدمات خیلی راحت انجام می شه اما اگه حمله های فرد زیاد باشه بهتره این خدمات با بیهوشی انجام شه.

این دندانپزشک با تاکید براینکه بیماران قبل از درمان باید دندانپزشکشان رو از مریضی خود باخبر کنن، گفت: دندانپزشک باید از وضعیت مریض اطلاع کافی داشته باشه و باید بتونه در صورت بروز تشنج، جسم خارجی رو از دهن مریض خارج کرده تا باعث خفگی اون نشه و هم اینکه دست خودش داخل دهن مریض نمونه. بهتره این بیماران تعداد جلسات بیشتری اما با زمانای کوتاهتری به دندانپزشک مراجعه کنن.

ایشون اعلام کرد: هم اینکه به بیماران پیشنهاد می شه پس از دریافت خدمات دندونپزشکی، مرتب سلامت دندون هاشون رو بررسی کنن و روزانه پنج بار دندون هاشون رو مسواک بزنن و واسه رعایت بهداشت بیشتر از نخ دندون و دهن شویه استفاده کنن.

منبع :