استرس از چه راههایی سلامتی را تهدید می کند | بیماری

: استرس از چه راههایی سلامتی رو تهدید می کنه

استرس از چه راههایی سلامتی رو تهدید می کنه

دانستنیهای پزشکی

ارسال دیدگاه
۵۵۴ بازدید

استرس چیه؟

استرسِ روانی مربوط بهیک مشکل کوچیک مانند راه بندان جاده ای یا مشکلات بزرگ مانند طلاق یا از دست دادن شغل، به هر حال بر بدن اثر میذاره. البته کمی استرس واسه حافظه و جنب و جوش بدنی، بد نیس. اما حدود ۷۰ درصد معاینات پزشکی و ۸۰ درصد مریضیای جدی با استرس در رابطه هستن و یا استرس بر اونا تاثیر منفی داره. اینجا به مواردی می پردازیم که استرس بر سلامتی اثر میذاره. البته جای امیدواریه که با ورزش و مدتیشین میشه از اندازه استرس زندگی کاست.  

مقابله یا فرار : استرس جواب بدن به خطره ،و طی میلیونا تکامل پیدا کرده تا ما رو از خطرات حفظ کنه. این  عکس العمل به نام جواب «مقابله یا فرار» هم شناخته می شه و بدن رو واسه عکس العمل آماده می سازه. اگه در خطر باشین، هیپوتالاموس مغز، محرکایی به غدد آدرنال (فوق کلیوی) می فرستد. بعد این غدد هورمونایی مانند کورتیزول ترشح می کنن که باعث بالارفتن فشار و قند خون می شه. این حالت در جایی که مجبور به فرار باشین خیلی خوبه. البته طولانی شدن استرس، مضره. 

اشتهای زیاد : تحقیقات، رابطه بین کورتیزول(هورمونی که هنگام استرس ترشح می شه) و اشتها واسه خوردن قند و چربی رو نشون دادن. محققان می گن که این هورمون به گیرنده هایی در مغز وصل می شه که اندازه ورودی غذا به بدن رو کنترل می کنن. و اگه شاخص توده بدنی (BMI) بالایی دارین، ممکنه در این مورد مستعدتر هم باشین.راه حل اینست که موارد استرس زا رو بشناسین،  و واسه روبرو شدن با اونا آماده باشین. یعنی در مواقع استرس، بیشتر از خوراکیای سالم استفاده کنین.

ذخیره چربی : تحقیقات نشون میدن که زیاد شدن وزن با استرس رابطه مستقیم داره. بخشی از زیاد شدن وزن در زمان استرس مربوط به تغذیه ناسالم است اما هورمون کورتیزول هم اندازه بافت چربی رو زیاد می کنه. اندازه کورتیزول با اندازه چربی شکمی رابطه مستقیم داره. حالا خوبیش اینه با ورزش میشه استرس رو کنترل کرد و چربی شکم رو کم کرد.

قلب : رابطه بین استرس و حملات قلبی هنوز به طور کاملً مشخص نشده، اما دلایل نشون میدن که این دو به هم در رابطه هستن. یه تحقیق نوین بر ۲۰۰۰۰ کارمند در اروپا نشون داد آدمایی که مشاغل استرس زا و قدرت اراده کردن پایین دارن، نسبت به کسائی که شغل کم استرس تر دارن ۲۳ درصد بیشتر در خطر حملات قلبی هستن. بهترین راه حل کاهش استرس، انتخاب روش سالم و کم استرس واسه زندگیه. 

بیخوابی  : استرس می تونه دلیل بیخوابی شه. در این حالت فرد اصلا احساس خواب آلودگی نمی کنه. هرچند معمولاً مشکل بیخوابی با از بین رفتن استرس خود به خود رفع می شه. اما استرسای دراز مدت ممکنه کلا باعث مشکل خواب شه. اما در این مورد چه میشه کرد؟ بهتره واسه کاهش استرس از یوگا و دیگه فعالیتا کاهش استرس در طول روز استفاده کرد و واسه خواب محیطی آروم جفت و جور کرد. 

سردرد : هورمونای استرس یعنی آدرنالین و کورتیزول، دلیل تغییراتی در عروق می شن که ممکنه باعث سردردهای عصبی و میگرن شن. هم اینکه ممکنه استرس، تنش ماهیچه ای رو همراه داشته باشه که خود دلیلی واسه بدتر شدن میگرن  است. در این موارد به جز درمان سردرد باید به رژیم غذایی و سبک کلی زندگی هم توجه کرد.

حافظه : مقدار زیادتر از اندازه هورمون کورتیزول با کارکرد مغز واسه نگهداشتن تداخل پیدا میکنه. در استرسای شدید، این هورمون با نروترنسمیترها هم تداخل پیدا میکنه. نروترنسمیترها مواد شیمیایی هستن که سلولای مغز رو به همدیگه در رابطه می کنن. با اینکه محدود کردن استرس در زندگی امروزی سخته، بعضی کارشناسان راه حل مدتیشین رو واسه کاهش استرس پیشنهاد می کنن. 

مو : استرس شدید بر موهای شمام اثر میذاره. با اینکه یافته های تحقیقات خیلی فرق داره، اما انگار استرس دلیل افزایش ریزش مو می شه. 

بارداری : استرس معمولی تاثیری بر بارداری نداره، اما استرس شدید مانند از دست دادن شغل یا طلاق ممکنه شانس زایمون زودرس رو زیاد کنه. بعضی از تحقیقات نشون میدن که استرس شدید مادر بر رشد مغز جنین اثر میذاره. حتی استرس ممکنه بر توانایی باروری زنان تاثیر بزاره.  یوگای دوران بارداری و روشای دیگه کاهش استرس می تونه در این حالت به درد بخور باشه. 

قندخون : استرس یکی از عوامل افزایش قند خونه. اگه شما گرفتار به دیابت نوع ۲ باشین حتما می دونین که موقع استرس، سطح قندخون تون بالاتره. تغییر رژیم غذایی، ورزش بیشتر و تنظیم دارو می تونه در این حالت به درد بخور باشه. 

گوارش : سوزش سرمعده، ورم معده و اسهال ممکنه در اثر استرس بوجود بیاد یا در صورت وجود، خیلی بد تر شن. به طور خاص سندروم روده ی تحریک پذیر (IBS) که با درد، و اسهال و یبوست متناوب مشخص می شه، ممکنه به وجود اومده به وسیله استرس باشه. اما زخم معده که قبل از این تصور می شد به دلیل استرسه، به وجود اومده به وسیله باکتری اچ. پیلوریه و با آنتی بیوتیک قابل درمانه. 

فشار خون : شرایط استرس زا دلیل تنگی عروق و افزایش ضربان قلب و در نتیجه بالارفتن فشارخون بطور موقتی می شه ولی با از بین رفتن استرس این علائم هم از بین می رن. هنوز روشن نیس که استرس شدید می تونه تغییرات دائمی در فشار خون بوجود آورد یا نه. 

بافت مغز : تحقیقات در این مورد نشون میده که استرسای کلی، اندازه بافت مغز رو که مربوط به احساسات و خودکنترلیه کم می کنه. این آسیب، روبرو شدن با استرسای بعدی رو مشکل تر می کنه. 

پوست : کسائی که جوش دارن بر این نظرند که استرس بر پوست اثر داره و به نظر میاد که حق با اوناس: هنگام استرس، پوست جوش می زنه. تحقیقات نشون میدن که علم آموزانی که جوش دارن موقع امتحانات نسبت به مواقع معمولی، شکل شدیدتری از جوش رو تجربه می کنن. افزایش هورمونی به نام آندروژن مخصوصاً در زنان این وسط نقش داره. استرس هم اینکه مریضی پسوریازیس رو شدت می بخشه. خیلی از پزشکان واسه درمان این مریضی، درمانای پوستی رو با روشای مدیریت استرس همراه می کنن.

کمر درد : استرس ممکنه باعث حمله کمردرد یا برگشت دردهای طولانی این ناحیه شه. شایدً دلیل اون انقباض ماهیچه ای زمان استرسه. 

جذابیت ظاهری : یه مطالعه نشون میده مردانی با سطح کورتیزول بالا نسبت به مردانی با سطح کورتیزول پایین تر واسه زنان جذابیت کمتری دارن. محققان می گن که سطح پایین هورمونای استرس نشون دهنده قدرت و سلامتی بیشتره که ویژگی مطلوبی واسه زادو ولد هستش. 

سکته : یه مطالعه روی ۲۰۰۰۰ نفر که تا اون زمان سکته یا مریضی قلبی نداشتن، نشون داد که استرس با افزایش خطر سکته ربط داره. در تحقیق دیگری که تازگیا انجام شد، آدمایی سالمی که در سال قبل از اون، یه حادثه استرس زا در زندگی تجربه کرده بودن، نسبت به کسائی که استرس کمتری در زندگی داشتن، چهار برابر بیشتر در خطر سکته بودن. یه نظریه اینست که استرس با افزایش فشار خون و/یا تنگ کردنِ عروق خونی، دلیل افزایش خطر سکته می شه. 

پیری زودس : حوادث دردناک و استرسای شدید، تلومر یا همون کلاهکای محافظ انتهای کروموزوما رو کوتاه می کنن و دلیل می شن که سلولا زودتر پیر شن. حالا خوبیش اینه با سه بار ورزش در هفته میشه با این اثراتِ استرس مقابله کرد. 

سرماخوردگی : آدمایی که در برابر ویروس سرماخوردگی هستن اگه تحت استرس روانی  باشن نسبت به مریضی کمتر مقاوم هستن و بیشتر به سرماخوردگی گرفتار می شن. محققان می گن که سلولای ایمنی افراد تحت استرس کمتر به هورمونی که التهاب رو نابود می کنه حساسه.

آسم : انگار استرس علائم مریضی آسم رو در افراد گرفتار، زیاد می کنه و دلیل شدید شدن مریضی می شه. محققان از چرایی اون مطمئن نیستن ، اما شایدً استرس دلیل تحریک سیستم ایمنی در روبرو شدن با محرکای آسمی (مانند گردوغبار، موی حیوانات و گرده گلا)  می شه. 

حمله صرع :  تو یه سری از آدما که به استرس حساس هستن،  استرس دلیل ایجاد نشونه هایی مانند حملات صرع می شه. 

 

 

گروه ترجمه آکا ایران

به نقل از health.com

 

استرس از چه راههایی سلامتی رو تهدید می کنه

استرس چیه؟

استرسِ روانی مربوط بهیک مشکل کوچیک مانند راه بندان جاده ای یا مشکلات بزرگ مانند طلاق یا از دست دادن شغل، به هر حال بر بدن اثر میذاره. البته کمی استرس واسه حافظه و جنب و جوش بدنی، بد نیس. اما حدود ۷۰ درصد معاینات پزشکی و ۸۰ درصد مریضیای جدی با استرس در رابطه هستن و یا استرس بر اونا تاثیر منفی داره. اینجا به مواردی می پردازیم که استرس بر سلامتی اثر میذاره. البته جای امیدواریه که با ورزش و مدتیشین میشه از اندازه استرس زندگی کاست.  

مقابله یا فرار . استرس جواب بدن به خطره ،و طی میلیونا تکامل پیدا کرده تا ما رو از خطرات حفظ کنه. این  عکس العمل به نام جواب «مقابله یا فرار» هم شناخته می شه و بدن رو واسه عکس العمل آماده می سازه. اگه در خطر باشین، هیپوتالاموس مغز، محرکایی به غدد آدرنال (فوق کلیوی) می فرستد. بعد این غدد هورمونایی مانند کورتیزول ترشح می کنن که باعث بالارفتن فشار و قند خون می شه. این حالت در جایی که مجبور به فرار باشین خیلی خوبه. البته طولانی شدن استرس، مضره. 

اشتهای زیاد.تحقیقات، رابطه بین کورتیزول(هورمونی که هنگام استرس ترشح می شه) و اشتها واسه خوردن قند و چربی رو نشون دادن. محققان می گن که این هورمون به گیرنده هایی در مغز وصل می شه که اندازه ورودی غذا به بدن رو کنترل می کنن. و اگه شاخص توده بدنی (BMI) بالایی دارین، ممکنه در این مورد مستعدتر هم باشین.راه حل اینست که موارد استرس زا رو بشناسین،  و واسه روبرو شدن با اونا آماده باشین. یعنی در مواقع استرس، بیشتر از خوراکیای سالم استفاده کنین.

ذخیره چربی . تحقیقات نشون میدن که زیاد شدن وزن با استرس رابطه مستقیم داره. بخشی از زیاد شدن وزن در زمان استرس مربوط به تغذیه ناسالمه اما هورمون کورتیزول هم اندازه بافت چربی رو زیاد می کنه. اندازه کورتیزول با اندازه چربی شکمی رابطه مستقیم داره. حالا خوبیش اینه با ورزش میشه استرس رو کنترل کرد و چربی شکم رو کم کرد.

قلب . رابطه بین استرس و حملات قلبی هنوز به طور کاملً مشخص نشده، اما دلایل نشون میدن که این دو به هم در رابطه هستن. یه تحقیق نوین بر ۲۰۰۰۰ کارمند در اروپا نشون داد آدمایی که مشاغل استرس زا و قدرت اراده کردن پایین دارن، نسبت به کسائی که شغل کم استرس تر دارن ۲۳ درصد بیشتر در خطر حملات قلبی هستن. بهترین راه حل کاهش استرس، انتخاب روش سالم و کم استرس واسه زندگیه. 

بیخوابی . استرس می تونه دلیل بیخوابی شه. در این حالت فرد اصلا احساس خواب آلودگی نمی کنه. هرچند معمولاً مشکل بیخوابی با از بین رفتن استرس خود به خود رفع می شه. اما استرسای دراز مدت ممکنه کلا باعث مشکل خواب شه. اما در این مورد چه میشه کرد؟ بهتره واسه کاهش استرس از یوگا و دیگه فعالیتا کاهش استرس در طول روز استفاده کرد و واسه خواب محیطی آروم جفت و جور کرد. 

سردرد . هورمونای استرس یعنی آدرنالین و کورتیزول، دلیل تغییراتی در عروق می شن که ممکنه باعث سردردهای عصبی و میگرن شن. هم اینکه ممکنه استرس، تنش ماهیچه ای رو همراه داشته باشه که خود دلیلی واسه بدتر شدن میگرن  است. در این موارد به جز درمان سردرد باید به رژیم غذایی و سبک کلی زندگی هم توجه کرد.

حافظه . مقدار زیادتر از اندازه هورمون کورتیزول با کارکرد مغز واسه نگهداشتن تداخل پیدا میکنه. در استرسای شدید، این هورمون با نروترنسمیترها هم تداخل پیدا میکنه. نروترنسمیترها مواد شیمیایی هستن که سلولای مغز رو به همدیگه در رابطه می کنن. با اینکه محدود کردن استرس در زندگی امروزی سخته، بعضی کارشناسان راه حل مدتیشین رو واسه کاهش استرس پیشنهاد می کنن. 

مو. استرس شدید بر موهای شمام اثر میذاره. با اینکه یافته های تحقیقات خیلی فرق داره، اما انگار استرس دلیل افزایش ریزش مو می شه. 

بارداری. استرس معمولی تاثیری بر بارداری نداره، اما استرس شدید مانند از دست دادن شغل یا طلاق ممکنه شانس زایمون زودرس رو زیاد کنه. بعضی از تحقیقات نشون میدن که استرس شدید مادر بر رشد مغز جنین اثر میذاره. حتی استرس ممکنه بر توانایی باروری زنان تاثیر بزاره.  یوگای دوران بارداری و روشای دیگه کاهش استرس می تونه در این حالت به درد بخور باشه. 

قندخون. استرس یکی از عوامل افزایش قند خونه. اگه شما گرفتار به دیابت نوع ۲ باشین حتما می دونین که موقع استرس، سطح قندخون تون بالاتره. تغییر رژیم غذایی، ورزش بیشتر و تنظیم دارو می تونه در این حالت به درد بخور باشه. 

گوارش. سوزش سرمعده، ورم معده و اسهال ممکنه در اثر استرس بوجود بیاد یا در صورت وجود، خیلی بد تر شن. به طور خاص سندروم روده تحریک پذیر (IBS) که با درد، و اسهال و یبوست متناوب مشخص می شه، ممکنه به وجود اومده به وسیله استرس باشه. اما زخم معده که قبل از این تصور می شد به دلیل استرسه، به وجود اومده به وسیله باکتری اچ. پیلوریه و با آنتی بیوتیک قابل درمانه. 

فشار خون. شرایط استرس زا دلیل تنگی عروق و افزایش ضربان قلب و در نتیجه بالارفتن فشارخون بطور موقتی می شه ولی با از بین رفتن استرس این علائم هم از بین می رن. هنوز روشن نیس که استرس شدید می تونه تغییرات دائمی در فشار خون بوجود آورد یا نه. 

بافت مغز. تحقیقات در این مورد نشون میده که استرسای کلی، اندازه بافت مغز رو که مربوط به احساسات و خودکنترلیه کم می کنه. این آسیب، روبرو شدن با استرسای بعدی رو مشکل تر می کنه. 

پوست. کسائی که جوش دارن بر این نظرند که استرس بر پوست اثر داره و به نظر میاد که حق با اوناس: هنگام استرس، پوست جوش می زنه. تحقیقات نشون میدن که علم آموزانی که جوش دارن موقع امتحانات نسبت به مواقع معمولی، شکل شدیدتری از جوش رو تجربه می کنن. افزایش هورمونی به نام آندروژن مخصوصاً در زنان این وسط نقش داره. استرس هم اینکه مریضی پسوریازیس رو شدت می بخشه. خیلی از پزشکان واسه درمان این مریضی، درمانای پوستی رو با روشای مدیریت استرس همراه می کنن.

کمر درد. استرس ممکنه باعث حمله کمردرد یا برگشت دردهای طولانی این ناحیه شه. شایدً دلیل اون انقباض ماهیچه ای زمان استرسه. 

جذابیت ظاهری. یه مطالعه نشون میده مردانی با سطح کورتیزول بالا نسبت به مردانی با سطح کورتیزول پایین تر واسه زنان جذابیت کمتری دارن. محققان می گن که سطح پایین هورمونای استرس نشون دهنده قدرت و سلامتی بیشتره که ویژگی مطلوبی واسه زادو ولد هستش. 

سکته. یه مطالعه روی ۲۰۰۰۰ نفر که تا اون زمان سکته یا مریضی قلبی نداشتن، نشون داد که استرس با افزایش خطر سکته ربط داره. در تحقیق دیگری که تازگیا انجام شد، آدمایی سالمی که در سال قبل از اون، یه حادثه استرس زا در زندگی تجربه کرده بودن، نسبت به کسائی که استرس کمتری در زندگی داشتن، چهار برابر بیشتر در خطر سکته بودن. یه نظریه اینست که استرس با افزایش فشار خون و/یا تنگ کردنِ عروق خونی، دلیل افزایش خطر سکته می شه. 

پیری زودرس. حوادث دردناک و استرسای شدید، تلومر یا همون کلاهکای محافظ انتهای کروموزوما رو کوتاه می کنن و دلیل می شن که سلولا زودتر پیر شن. حالا خوبیش اینه با سه بار ورزش در هفته میشه با این اثراتِ استرس مقابله کرد. 

سرماخوردگی. آدمایی که در برابر ویروس سرماخوردگی هستن اگه تحت استرس روانی  باشن نسبت به مریضی کمتر مقاوم هستن و بیشتر به سرماخوردگی گرفتار می شن. محققان می گن که سلولای ایمنی افراد تحت استرس کمتر به هورمونی که التهاب رو نابود می کنه حساسه.

آسم. انگار استرس علائم مریضی آسم رو در افراد گرفتار، زیاد می کنه و دلیل شدید شدن مریضی می شه. محققان از چرایی اون مطمئن نیستن ، اما شایدً استرس دلیل تحریک سیستم ایمنی در روبرو شدن با محرکای آسمی (مانند گردوغبار، موی حیوانات و گرده گلا)  می شه. 

حمله صرع. تو یه سری از آدما که به استرس حساس هستن،  استرس دلیل ایجاد نشونه هایی مانند حملات صرع می شه. 

http://www.health.com/health/gallery/0,,20642595,00.html

.

منبع :