استرس باعث دخترزایی می‌شود | بیماری

استرس باعث دخترزایی می شه

محققان میگن زنائی که هر روز دچار استرس هستن، بیشتر احتمال به دنیا آوردن نوزاد دختر رو دارن.

محققان انگلیسی با بررسی ۶۰۰۰ زن به این نتیجه رسیدن آنایی که در طول روز شدیدا استرس دارن، معمولا دختر به دنیا می یارن.

 

در کنار وجود استرس در مادران، اندازه خواب، اعتماد به نفس و توانایی روبرو شدن با مشکلات از مواردی عنوان شده که دلیل می شه جنسیت نوزاد عوض شه.

 

محققان بخش بهداشت عمومی دانشگاه آکسفورد به این نتیجه رسیدن در زنائی که دارای اندازه خیلی از کورتیزول (هورمون استرس) هستن، احتمال داشتن نوزاد پسر تا حدود ۷۵ درصد کمتره.

ترشح هورمون کورتیزول با استرس دراز مدت و آدرنالین با استرس کوتاه مدت رابطه داره.

امکان داره سطوح بالای هورمون استرس لونه گزینی جنین پسر رو در رحم سخت کرده و باعث سقط جنینای پسر شه.

تحقیقات نشون داده که مادران تحت استرس ۵ درصد بیشتر از بقیه دختر به دنیا می یارن و حالات عصبی روی مادر بسیار تاثیر داره

تحقیقی در شیلی

یافته های تحقیقی درباره اندازه تأثیرگذاری استرس به وجود اومده به وسیله زلزله بزرگ شیلی حکایت از اون داره که علاوه بر فقر که خود از عوامل استرس زاست، خود استرس هم به تنهایی می تونه بر زنان باردار اثر منفی بزاره.

 

محققان به خاطر اثبات این مسئله، گواهی تولد نوزادان متولد شده در شیلی طی سالای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ رو مورد بررسی قرار دادن.

 

این محققان گفتن که در صورت قرار گرفتن مادر طی سه ماهه اول بارداری در برابر زلزله، نسبت تولد نوزادان پسر در مقایسه با نوزادان دختر کم میشه.

 

دکتر کارین کلینهاوس، استاد مشاور روانشناسی و ژنوکولوژی و پزشکی محیط زیست دانشگاه نیویورک، نویسنده اصلی این مقاله تحقیقی، در ادامه گزارش خود در این باره آورده:

 

کلا مرگ و میر هنگام تولد در میان نوزادان پسر کمتر از نوزادان دختره. نسبت تولد نوزادان پسر به دختر هم ۵۱ به ۴۹ه.

بر مبنای یافته های محققانی که درباره نوزادان متولد شده طی سالای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ در شیلی تحقیق می کردن، اندازه پسران زنده متولدشده در این چند سال با کسری ۵/۸ درصدی مواجه شده. در واقع طی این چند سال از هر ۱۰۰ نوزاد پسر، ۴۵ نفر زنده متولد شدن. پس میشه نتیجه گیری کرد که اندازه تولد نوزادان دختر از نوزادان پسر بیشتر شده.

 

یافته های این تحقیق می تونه با یافته های تحقیقات گذشته در رابطه باشه. بر مبنای یافته های تحقیقات قبلی اثبات شده بود که جنینای مذکر از جنینای مونث بیشتر رشد می کنن و بزرگ تر می شن و نیازمند دریافت منابع بیشتری از مادر هستن. پس جنین پسر هنگام ایجاد استرس، بیشتر از جنین دختر در خطر سقط قرار میگیره. علاوه بر این جنینای مذکر به احتمال زیاد، ضعیف تر از جنینای دختر هستن و در نتیجه از توانایی کمتری واسه یکی بودن رشد خود با محیط استرس زا بهره مند هستن.

 

در این تحقیق هم اینکه مشخص شد زنائی که طی دو یا سه ماه اول بارداری خود وقوع زلزله رو تجربه کردن، از دوران بارداری کوتاه تری نسبت به بقیه مادرانی که زلزله رو تجربه نکرده ان بهره مند هستن و به احتمال زیاد کودکانی خام به دنیا میارن.

 

کارشناسان فکر می کنن که تحقیقات بیشتری نیازه تا رابطه بین استرس و جنسیت نوزاد مشخص شه.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منابع :

همشهری – آرش نهاوندی

فارس

 

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا