استرس با زیبایی تان چه می کند؟ | بیماری

:
استرس با زیبایی تون چه می کنه؟

:

مجله سیب سبز – رزیتا اشتری: کسی رو نمیشه در این دنیا پیدا کرد که واسه یه روز هم که شده در زندگی اش استرس و اضطراب رو تجربه نکرده باشه. استرس در زندگی هر فردی هست اما مشکلی نیس که قابل کنترل نباشه. استرس فقط روی اعصاب و روان تون تاثیر منفی نمی ذاره، بلکه کارشناسان زیبایی فکر می کنن این لایه های داخلی روانی می تونن زیباییاتون رو ازبین ببرن و مشکلات ناگواری روی پوست و مو و حتی ناخناتون بذارن.
با این حال اگه با مشکلات پوستی بی دلیلی مواجه شدید یا مریضی پوستی تون بدون هیچ دلیل خاصی برگشت کرد، بهتره به یاد استرس بیفتید و پی اونو بگیرین که از کجا نشأت گرفته. دکتر مسعود داودی، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه بقیه الله درباره تاثیر استرس روی پوست، مو و ناخن بیشتر توضیح میده.

استرس زیاد دارین یا طولانی؟!
استرس به دو دسته تقسیم می شه؛ دسته اول استرسای زیاد و زودگذر و دسته دوم استرسای طولانی و درازمدت هستن. در هر دو صورت ممکنه به دنبال استرسای زیاد یا کوتاه مدت و درازمدت تغییراتی رو در پوست و ضمایم پوستی که شامل ناخن و مو می شه، مشاهده شه. در ادامه به تاثیراتی که  هر کدوم از استرسا روی پوست میذاره می پردازیم.
استرس زیاد با موهاتون چه می کنه؟!
استرسای زیاد همونجوریکه گفته شد زودگذر هستن، اما شوکی به بدن وارد می کنن که پوست به عنوان عضوی از بدن ممکنه تحت تاثیر قرار بگیره. معمولا در اینجور شرایطی سلولای پوست، ناخن و ریشه مو ممکنه رشدشون کنه یا متوقف شه. البته ممکنه تغییرات رشد رو همون موقع مشاهده نکنین و بعد از گذشت چند روز یا چند هفته یا حتی چند ماه متوجه این تغییرات شید.
مثلا ممکنه حادثه یا اتفاقی واسه کسی اتفاق بیفته که باعث بروز استرس زیاد در فرد شه، در این مواقع بعد از طی مثلا دو ماه مشاهده می کنه که دچار ریزش موی شدید و نگران کننده ای شده، طوری که فرد فکر می کنه واسه همیشه موهاش رو از دست داده. البته جای نگرانی نیس، این ریزش مو بعد از یه مدت به طور خودبه خود درمان می شه. البته به شرط اینکه استرس در این مدت از بین بره، اما در شرایطی هم نیازه بعد از اینکه فرد به شرایط عادی برمیگرده با کمک متخصص پوست و مو موهای ازدست رفته رو بازگرداند.
استرس زیاد با پوست تون چه می کنه؟!
تغییرات پوستی بعضی وقتا خبر از سر درون میده. استرس زیاد پوست رو به طور موقت دچار تغییراتی می کنه که با مشاهده این تغییرات متوجه میشین شخص وضعیت جسمی و روحی مناسبی نداره، چراکه انقباض عروقی باعث رنگ پریدگی پوست می شه (در وقتی که فرد دچار ترس و نگرانیه این حالت مشاهده می شه). حتی ممکنه عکس این اتفاق اتفاق بیفته، یعنی فرد بر اثر افزایش فشار خون و عصبانیت، پوستش دچار پرخونی و التهاب شه. البته این تغییرات هم موقتیه و بعد از یه مدت پوست به حالت طبیعی خود برمیگرده.
گول هورمون استرس رو نخورین
استرسای طولانی همونجوریکه از اسم شون پیداست اثرات ماندگارتری در بدن دارن و ممکنه فرد چندین ماه با عواقب اون درگیر باشه. کم کم واسه جبران کمبودهای به وجود اومده به وسیله استرس، هورمونی در بدن تولید می شه که به «هورمون استرس» مشهوره. معمولا آدمایی که با مریضی افسردگی طولانی دست وپنجه نرم می‏کنن، به دلیل اینکه انرژی کافی واسه انجام فعالیتای روزمره ندارن، هورمون استرس از غده فوق کلیه در بدن شون تولید می شه. این ترشح باعث می شه که بدن فرد مانند ورزشکاران تا اندازه ای حالت دوپینگ (اصطلاح دوپینگ کردن در ورزشکاران شاید زیاد به گوش تون خورده باشه) پیدا کنه. این هورمونای استرس در کنار فوایدی که دارن ممکنه مشکلاتی رو به دنبال داشته باشن.
در اول به وضعیت ظاهری این افراد می پردازیم چون در استرس طولانی فرد خیلی متوجه وضعیت ظاهری اش نیس، پس از پریشونی وضعیت صورت و وضع موها میشه فهمید که این افراد زمینه افسردگی و استرسای طولانی رو دارن. هورمونای استرس ممکنه در درازمدت روی قسمتای جور واجور بدن تاثیر بذارن. این هورمونا شباهت زیادی به هورمونای مردونه دارن و حتی میشه گفت محصول جانبی ساخته شدن هورمون استرس افزایش هورمونای مردونه س. به خصوص درمورد خانوما افزایش هورمون مردونه تغییرات محسوسی رو واسه شون به دنبال داره.

استرس طولانی چه بلایی سر پوست می آورد؟
در این شرایط میشه به مشکلات پوستی ازجمله جوش و جوش اشاره کرد، هرچند در شرایط معمولی هم ممکنه بروز کنه، اما چون یکی از عوامل تشدیدکننده جوش و جوش مسئله هورمونای مردونه س؛ پس آدمایی که استرس طولانی دارن جوشای شون شدیدتر و مقاوم به درمان هستن به خاطر همین مدت طولانی ممکنه روی پوست فرد باقی بمونن. بیشتر این آدما به این موضوع اشاره می کنن که «در گذشته تعداد جوش و جوشا کمتر بوده اما مدتیه که هم تعدادشون زیاد شده و هم به درمان مقاوم شدن» که میشه از استرس به عنوان عامل اصلی این مشکلات یاد کرد.
همونجوریکه می دونین گسترش جوش از سنین بلوغه اما اگه جوش بعد از ۳۰سال بروز پیدا کنه یا شدید شدن شه، واسه همه مردم مسئله عجیبیه، پس دلیل بروز ضایعات جوش رو در افراد بالای ۳۰سال استرس طولانی می دونن. علاوه بر جوش، این افراد بروز جوش بعد از ۳۰سالگی  رو هم تجربه می کنن.
استرس طولانی ناخنا رو هم درگیر می کنه؟
یکی از دلیلای شکننده شدن ناخنا وجود استرس طولانی در فرده. بعضی سلولا در بدن تقسیم و افزایش سریع تری نسبت به بقیه اعضای بدن دارن که پوست، مو و ناخن جزء این دسته از سلولا هستن. به خاطر همین استرس طولانی و شوکای عصبی روی تقسیم و افزایش اونا تاثیر می ذارن، به خاطر همین ناخنا نسبت به گذشته شکننده و آسیب پذیرتر می شن.
مراقب باشین مریضی تون برگشت نکنه
مواردی که گفته شد اثرات مستقیم استرس روی بروز ضایعات پوست و ضمایم پوستیه، اما بعضی وقتا مریضیای پوستی تحت تاثیر استرس ممکنه شدید شدن شن. بعضی مریضیا در هر کدوم از بخشای بدن از دستگاه گوارش گرفته تا مسائل اسکلتی ممکنه تحت تاثیر استرس شدید شدن شن، اما باید گفت پوست هم از این مسئله مستثنی نیس، طوری که مریضیای جور واجور پوستی در مواقع استرس شدید شدن می شن. مثلا مریضی مشهور پسوریازیس یا همون مریضی صدف و مریضیای ریزش مویی منطقه ای که به طاسی سکه ای معروف هستن رابطه تنگاتنگی با استرس دارن.
رابطه استرس با  لک و  پیس
ممکنه شروع مریضی با استرس باشه یعنی فرد تا حالا اینجور مشکلی رو تجربه نکرده باشه اما به دلیل بروز استرس این مریضی در فرد ریشه پیدا کنه. به مریضیای نام برده شده باید یه مورد دیگه ازجمله لک و پیس رو هم اضافه کرد، چراکه باوجود استرس لک و پیسای جدیدتری ممکنه به وجود بیان یا لک و پیسای قدیمی بزرگ تر و شدیدتر شن.
 عامل اصلی برگشت مریضی مشخص شد
نقشی که استرس در این مریضیا اجرا می کنه تاثیریه که به طور غیرمستقیم روی مریضیا داره. سیستم ایمنی بدن در شرایط عادی فعالیتش رو به شکل نرمال و طبیعی انجام میده؛ اما در وقتی که استرس، افسردگی، اضطراب و… به خصوص به شکل طولانی بروز می کنن، سیستم ایمنی دیگه قادر نیس فعالیت رو به صورت طبیعی بکنه و دچار مشکل می شه. اون زمونه که میشه گفت تعادل بین سیستم ایمنی و مریضی برهم می خوره و مریضیا با شدت بیشتری بروز می کنن.

بعضی مریضیا هم استرس زا هستن
بعضی وقتا ممکنه بعضی مریضیای پوستی به خصوص قسمتایی که با لباس قابل پوش,ندن نیستن و در دید مردم قرار دارن (مثل صورت، ساق دست، گردن، زانوها و…) واسه مریض مسائل روحی و روانی بسازه، حتی این مریضیا ممکنه روی تشکیل شخصیت مریض تاثیر بزاره.
مثلا بعضی از کسائی که مریضی پوستی مادرزادی روی صورت شون دارن وقتی به سنی می رسن که باید در جامعه حضور پیدا کنن، ممکنه دچار افسردگی، گوشه گیری و نبود اعتماد به نفس شن، پس میشه گفت این یه سیکل معیوبیه، چراکه مریضی پوستی استرس و اضطراب رو واسه فرد به وجود می آورد و به دنبال اون، این استرس مریضی پوستی رو شدت می بخشه. این چرخه به شکل دورانیه که هم استرس مریضی رو شدید شدن می کنه و هم مریضی استرس و اضطراب رو ممکنه زیاد کنه.

رابطه استرس با مریضیای پوستی
به چه دلیل تبخال می زنیم؟
بعضی مریضیای عفونی با استرس رابطه خاصی ندارن. اما در تبخال، طوریه که سیستم دفاعی بدن ویروس رو تحتِ کنترل داره باوجود استرس، سیستم دفاعی بدن ضعیف می شه و این ویروس از کنترل سیستم دفاعی بدن خارج و به طور موقت باعث بروز تبخال می شه، اما وقتی که سیستم ایمنی بدن دوباره شرایط رو تحتِ کنترل بگیره، ضایعات فروکش می کنن. هم اینکه بدن قادر نیس ویروس تبخال رو به طور کامل ازبین ببره، به خاطر همین در بروز استرس و اضطرابا تبخال برگشت می کنه.
تیک عصبی دارین؟!
بعضی وقتا ممکنه شخص اضطراب، استرس و حتی افسردگی اش رو به شکل یه عادت عصبی بروز بده. در مریضیای پوستی این مورد در شرایط استرس به شکل خارش پوستی طولانی و دراز مدت نمایان می شن.
در بعضی مواقع فرد مشکل پوستی خاصی نداره اما وقتی دچار استرس می شه، عادتای عصبی بعد از یه مدت ایجاد کننده بعضی ضایعات پوستی مثل اگزما می شن.
حتی اگه شدت خارش پوستی زیاد باشه ممکنه پوست زخمی شده و اسکار برجای بزاره. تو یه همچین موقعیتی واسه درمان و کنترل مریضی، کارشناسان پوست نیاز به همکاری روانشناسان و روانپزشکان دارن.
با کمک این تیم پزشکی اول استرس رفع می شه و با رفع استرس، عادتای عصبی هم از بین می رن. بعد از این مرحله میشه درمانای پوستی رو شروع کرد و توقع داشت مشکلات پوستی از بین برن.
استرس شما از چه نوعیه؟
همه استرسا به وجود اومده به وسیله استرس روحی و عصبی نیستن بلکه از جنس استرسای جسمی هستن که به دو دسته تقسیم می شن:
خیلی درگیر کار نشید
استرسای جسمی رو میشه به این شکل توصیف کرد که فرد از نظر روحی و روانی مشکلی نداره اما مشغله کاری اش به گونه ایه که نظم و انضباط خاصی در زندگی این فرد حکمفرما نیس، طوری که اگه زندگی فرد رو مرور کنیم می بینیم که فعالیتای روزانه اون توأم با دویدن و فعالیتای فیزیکی زیاده.
هم اینکه فرد به دلیل مشغله کاری زیاد وعده غذایی ناهار رونمی خوره یا ممکنه این وعده غذایی اصلی رو در ساعتای جور واجور از روز مثل ۱۲، ۱۴ یا ۱۶بعدازظهر بخوره. این بی نظمی هرچند ممکنه مشکلات روحی و روانی به دنبال نداشته باشه، اما باعث استرس جسمی می شه. این نوع استرس میتونه مشکلات پوستی رو بسازه یا باعث شدید شدن اونا شه.

مراقب رژیمای غذایی بی پایه باشین!
دومین استرس جسمی که میشه به اون اشاره کرد، استرسیه که درراستای گرفتن رژیمای غذایی ایجاد می شه. رژیمای غذایی آگاهانه س و با اراده خود شخص انجام می شه. البته اگه رژیم غذایی اصولی و تجویز شده دکتر نباشه، ممکنه باعث ایجاد کمبودهایی در بدن شه. در اینجور شرایطی تصور کنین که افراد خونواده درحال خوردن غذایی خاص هستن اما شخص چون از رژیم غذایی پیروی می کنه، نمی تونه اون غذا رو بخوره. این نوع رژیمای غذایی یه نوع استرس جسمی به فرد انتقال میدن که به دنبال اون باعث شدید شدن یا شروع بعضی مریضیای پوستی ازجمله جوش، جوش، اگزما و… می شه.  
 
چیجوری مریضیای پوستی به وجود اومده به وسیله استرس رو از بین ببریم؟
استرس مشکلیه که  از محیط خارجی به فرد تحمیل می شه و در بیشتر موارد قابل پیشگیری نیس، اما اگه استرس زیادتر از اندازه به فرد وارد شه باید قبل از هر درمان پوستی اول این مشکل رو با روانپزشک یا روانشناس درمان کرد و بعد وارد مرحله بعدی درمان شد. البته استرس تا اندازه ای در زندگی آدم لازمه اما اگه با مشکلات داغون کننده همراه باشه پیشنهاد می شه با کمک کارشناسان این مشکل رو برطرف کرد. حتی در بعضی موارد در اول مشخص نمی شه که این مشکلات پوستی به وجود اومده به وسیله وجود استرس هستن.
وقتی به وجود استرس پی می برن که مشکلات پوستی به درمان سخت جواب بدن؛ کارشناسان به این موضوع شک می کنن و بعد با بررسیای لازم دلیل اصلی رو ریشه یابی می کنن. هم اینکه بعضی ورزشا مثل یوگا، مدیتیشن و… به شخص کمک می کنن تا دقیق شدن و فوکوس کردن وکنترل بهتری روی مسائل روحی- روانی داشته باشه، اما در بعضی موارد این کارا به تنهایی جوابگو نیستن و حتما باید از یه متخصص در این مورد کمک گرفت. در آخر باید گفت واسه درمان بیمایای پوستی به وجود اومده به وسیله استرس اول باید استرس در فرد ریشه کن شه و بعد از اون مت

منبع : برترینا

.

منبع :