استرس با موهایتان چه می‌کند؟ | بیماری

استرس با موهاتون چه می کنه؟

میدونیم که استرس موجب آسیبای جسمی و روحی می شه و روی تموم اندامامون از جمله پوست و مو، تاثیر میذاره.

یکی از نشونه های تعادل بدن، وجود موهای سالم است. وقتی که تندرست هستیم و از نظر روحی در وضعیت خوبی قرار داریم، به احتمال زیاد موهامون هم نورانی و سرحال به نظر می رسن. وقتی که از نظر روحی در وضعیت نامطلوبی قرار می گیریم، یا به بعضی از بیماریا گرفتار میشیم، موهامون سرحالی خود رو از دست میدن، شروع به ریزش می کنن و به دلیل فعالیت زیاد غدد چربی به سرعت چرب می شن.

 

 

استرس و ریزش موها

استرس در نوجوانان باعث ریزش موی سر می شه. قبلا ریزش مو در سنین ۳۵ سالگی دیده می شد، اما این روزا سن دچار شدن به اون کم شده و به حدود ۱۶ سالگی رسیده.

 

استرسای بسیار شدید باعث بروز یه جور ریزش مو به نام ریزش موی منطقه ای یا طاسی منطقه ای می شن که در این مرحله، گلبولای سفید خون به فولیکولای مو حمله کرده و رشد مو رو متوقف می کنن و در طول چند هفته، موهایی که مورد حمله قرار گرفتن و رشدشون متوقف شده، شروع به ریزش می کنن. در آخر به صورت طاسی فرق سر نمایان می شه.

اتفاقاتی که آدم رو تحت فشار شدید روحی قرار میدن مانند مرگ عزیزان، روند سفید شدن مو رو تسریع می کنه، به شرطی که فرد از دید ژنتیکی هم زمینه اونو داشته باشه

پس واسه پیدا کردن دلیل ریزش مو باید کمی به عقب برگردیم تا ببینیم که در سه تا شش ماه یا حتی تا نه ماه قبل از ریزش مو، اتفاقی اتفاق افتاده که بشه ریزش مو رو به اون نسبت داد.

 

از دیگر عوامل موثر در این نوع ریزش مو میشه به تب یا عفونت شدید، اعمال جراحی مهم، آلودگی هوا ورژیمای غذایی ناجور مخصوصا رژیم کم پروتئین و به کار گیری بعضی داروها مانند قرصای جلوگیری از بارداری و بعضی داروهای ضدافسردگی اشاره کرد.

 

خوشحال بودن و خوشحال زندگی کردن که یکی از رازهای افزایش عمر است مانع از ریزش مو می شه.

اگه ریزش مو به دلیل مریضی نباشه، زنان و مردان می تونن با دور کردن فشارهای روحی و خوشحال بودن، از ریزش موی خود جلوگیری کنن.

 

استرس و سفید شدن موها

دلیل اصلی سفید شدن مو ژنتیکیه. بعضی این باور غلط رو دارن که موهایی که زود سفید می شه، دیگه نمی ریزن، اگه این جور نیس.

بعضی افراد موهای کلفت و پرپشتی دارن که به صورت ژنتیکی نمی ریزد، اما اینکه هرکی موی پرپشت داره، حتماً مویش زودتر سفید می شه، یا اگه سفید شد، نمی ریزد، باور غلطیه.

 

استرس یکی از عوامل مهم سفید شدن موه. اتفاقاتی که آدم رو تحت فشار شدید روحی قرار میدن مانند مرگ عزیزان، روند سفید شدن مو رو تسریع می کنه، به شرطی که فرد از دید ژنتیکی هم زمینه اونو داشته باشه.

 

کارشناسان با دلایل علمی نشون دادن که استرس می تونه موجب تغییر رنگ موها و سفید شدن اونا شه.

این کارشناسان در دانشگاه کارولینای شمالی فهمیدن که چیجوری هورمون استرس موسوم به آدرنالین موجب بروز آسیبایی به بدن شه که حاصل اون دچار شدن به بعضی از سرطانای خطرناک و یا حتی سفید شدن موها هستش.

هورمون آدرنالین در دوره های کوتاه مدت استرس واسه بدن خوبه، چون اونو واسه مقابله یا فرار آماده می کنه، اما وقتی این استرسا همیشه وجود داشته باشن و ادامه پیدا کنن، کم کم به مولکول وراثتی DNA که اصلی ترین جزء از وجود آدم و بقیه موجودات زنده س، آسیب وارد می کنه.

فرآوری : زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منابع :

تندرستی

سیمرغ

سلامت نیوز

ایسنا

 

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا