استرس بیشتر | آلرژی بیشتر | بیماری

: استرس بیشتر ، آلرژی بیشتر

استرس بیشتر ، آلرژی بیشتر

دانستنیهای پزشکی

ارسال دیدگاه
۱,۱۳۴ بازدید

تحققات نوین نشون میده، در آدمایی که آلرژی فصلی دارن، استرس می تونه دلیلی تحریک کننده باشه. محققان، ۱۷۹ نفر با آلرژی تب یونجه رو به مدت ۱۲ هفته تحت نظر گرفتن و به این نتیجه رسیدن که این آلرژی در۳۹ درصد اونا بیشتر از یه بار خودنمایی داشت . در واقع سطح استرس در این بیماران نسبت به بقیه افراد مورد آزمایش در این دوره بیشتر بود. در ۶۴ درصد از شرکت کنندگان که سطح استرس بالایی  داشتن آلرژی در طول دوره ۱۴ روزه بیشتر از ۴ بار خودنمایی یافت. طبق گفته محققان، رابطه مشخصی بین استرس و خودنمایی آلرژی در همون روز نبود، اما تعدادی از افراد مورد آزمایش همزمان با افزایش استرس روزانه، دچار خودنمایی آلرژی هم می شدن. 

یکی از این محققان به نام دکتر پترسون، از دانشگاه اوهایو میگه، «استرس اثرات منفی زیادی بر بدن داره، که از جمله اون افزایش نشونه های آلرژیه. تحقیقات هم اینکه نشون میده که کسائی که حملات آلرژی بیشتری دارن، اخلاق منفی تری هم دارن و این خود باعث شدید شدن آلرژی می شه.»

ایشون هم اینکه اضافه می کنه، «نشونه هایی مانند عطسه، آبریزش بینی و آبریزش چشم می تونه دلیل افزایش استرس در این بیماران شه و حتی دلیل اصلی استرس در اونا باشه. درحالیکه رفع استرس باعث محو آلرژی نمی شه، اما به کم شدن شدت آلرژی کمک می کنه.»

هرچند این مطالعه، رابطه بین استرس و ظهور آلرژی رو تایید می کنه اما رابطه دلیل و معلولی اونو ثابت نمی کنه.

راه های کم کردن استرس : مدیتیشن و نفس عمیق، اختصاص وقتی واسه تفریح و آسایش، تغذیه درست و سالم، خواب کافی، مراقبت از سلامت کلی بدن، کمک از افراد خونواده یا همکاران، و حذف چیزایی که دلیل استرس می شن.

 

 

گروه ترجمه آکا ایران 

به نقل از news.health.com

 

.

منبع :