استرس تاثیری بر موفقیت درمان ناباروری ندارد | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : شنبه, ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۰۱

آسیب ناباروری می تونه عواقب روانی به همراه داشته باشه، اما مطالعه نوین نشون میده استرسی که زنان بیشتر در طول درمان ناباروری تجربه می کنن موجب محدودشدن احتمال موفقیت اونا نمی شه. 

به گزارش مهر، در این مطالعه، محققان دانشگاه استونی بروک نیویورک به بررسی ۲۰ مطالعه که مربوط به مطالعه استرس دور و بر ناباروری بود پرداختن.

 

«مارسی لوبل»، پژوهشگر ارشد این مطالعه، در این باره میگه: «ناباروری و روند درمان اون شدیدا تجربه ای استرس زاست که می تونه مشکلات روانی به همراه داشته باشه.»

 

تحقیق قبلی نشون داده که ناتوانی در باردارشدن منجر می شه بعضی زنان احساسی متفاوت داشته و خود رو نسبت به همسن و سالای خود دارای مشکل ببینن که همین مسئله منتهی به تنهایی، افسردگی و اضطراب در اونا می شه.

 

لوبل در این باره عنوان می کنه: «بررسیا نشون میده ناراحتی روانی در زنان با یافته های ضعیف درمان در رابطه نیس.»

 

به گفته محققان، حدود ۷۰ میلیون زن در سراسر جهان نابارور هستن. تقریبا نصف این زنان در آخر مشکل ناباروری شون بیشتر با دو روش درمانی IVF (لقاح آزمایشگاهی) و ICSI (تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی) برطرف می شه.

 

در کل این تحقیقات شامل بیشتر از ۴۳۰۰ زن با میانگین سنی ۳۰ تا ۳۶ سال بود. در بعضی تحقیقات، اندازه اضطراب، افسردگی و استرس قبل از شروع درمان ناباروری پیگیری شده بود درحالیکه تو یه سریای دیگه به مسئله اضطراب و افسردگی در طول درمان پرداخته شده بود.

 

در آخر بررسیا، تیم تحقیق استونی بروک به وجود هیچ رابطه ای بین هر نوع ناراحتی روانی و افزاش خطر نبود تاثیر درمان ناباروری پی جنگ.

 

با این حال محققان تاکید می کنن بهتره این ناراحتی به وجود اومده به وسیله ناباروری در طول روند درمان آرامش یابد.

 

.

منبع :