استرس خطر آلزایمر را افزایش می دهد | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : یکشنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۷ ۰۲:۱۶

: استرس خطر فراموشی رو زیاد می کنه

بررسیا نشون میده "خستگی حیاتی" که شاخص پریشونی روانی هستش خطر دچار شدن به مریضی فراموشی رو زیاد می کنه.

به گزارش ایسنا، فاکتورهای خیلی از جمله سن، سابقه خانوادگی و ساختار ژنتیکی با افزایش خطر دچار شدن به مریضی فراموشی در رابطه هستن. هم اینکه بعضی مشکلات دیگه مثل بیماریای قلبی-عروقی یا دیابت می تونن خطر دچار شدن به زوال عقل رو زیاد کنن چون که بر عروق تاثیر می ذارن.

 

 

در این بررسی، گروهی از کارشناسان در دانمارک به مطالعه روی رابطه بین خستگی حیاتی و مریضی فراموشی پرداختن. خستگی حیاتی حالت روانی پریشونی روان شناختیه که با نشونه هایی مثل حساسیت پذیری، خستگی و احساس ناامیدی همراه س.

 

به گفته محققان، خستگی حیاتی واکنشی به مشکلات غیر قابل حل در زندگی شخصه؛ مخصوصا در وقتی که فرد در برابر عوامل استرس زا به مدت زمان طولانی قرار داره. پس، خستگی حیاتی می تونه نشونه ای از پریشونی روان شناختی باشه.

 

در این بررسی اطلاعات ۷۰۰۰ نفر که در فاصله سالای ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ جمع آوری شده بود مورد مطالعه قرار گرفت. به عنوان بخشی از این تحقیق از شرکت کنندگان در مورد خستگی حیاتی، پرسشایی انجام شد. این افراد تا آخر سال ۲۰۱۶ تحتِ کنترل بودن. هم اینکه وضعیت این آدما به خاطر بررسی علائم زوال عقل مورد توجه قرار گرفت.

 

به گزارش مدیکال نیوز، کارشناسان در آخر دیدن که بین خستگی حیاتی در اواسط دوران زندگی و خطر دچار شدن به فراموشی در سالای بعدی رابطه هست. هم اینکه به ازای هر نشونه مازاد خستگی حیاتی، احتمال دچار شدن به زوال عقل دو درصد زیاد میشه.

 

.

منبع :