استرس در افراد متاهل کمتر است | بیماری

: استرس در افراد متاهل کمتره 

تحقیقات نشون داده که اندازه استرس در آدمایی که متاهل هستن کمتره تا افراد مجرد. متاهل بودن امتیازات بسیاری داره. طبق یافته های یه مطالعه جدید، افراد متاهل دارای هورمون استرس کمتر موسوم به کورتیزول هستن.محققان دانشگاه کارنگی ملون پنسیلوانیا اندازه کورتیزول رو در نمونه بزاق ۵۷۲ فرد سالم اندازه گیری کردن.

اونا به این نتیجه رسیدن سطح هورمون کورتیزول (هورمون استرس) در شرکت کنندگان متاهل نسبت به شرکت کنندگانی که هیچوقت ازدواج نکرده بودن یا قبلا متاهل بودن به مراتب پایین تر بود.دکتر برایان چین، سرپرست تیم تحقیق، در این باره میگه: «این یافته می تونه توضیح دهنده این مطلب باشه که به چه دلیل افراد متاهل نسبت به افراد بدون شریک زندگی سالم تر هستن.»

محققان هم اینکه اندازه کورتیزول روزانه شرکت کنندگان رو مقایسه کردن. معمولا سطح کورتیزول به هنگام بیدارشدن از خواب به بالاترین درجه می رسه و بعد در طول روز کم میشه. روند کاهش در افراد متاهل سریع تره. این الگوی روند نزولی، با کم شدن مریضی قلبی و طول عمر بیشتر بیماران سرطانی ربط داره.

  طبق گفته محققان، افراد مجرد در مقایسه با افراد متاهل دارای استرس روانی بیشتری هستن. استرس طولانی موجب افزایش سطح کورتیزول می شه که در آخر به توانایی بدن در تنظیم التهاب آسیب میرسونه. التهاب در دچار شدن به خیلی از بیماریا نقش داره.

.

منبع :gahar.ir