استرس در دختربچه ها | احتمال افسردگی در بزرگسالی را افزایش خواهد داد & | بیماری

: استرس در دختربچه ها، احتمال افسردگی در بزرگسالی رو زیاد می کنه

محققان علوم پزشکی در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون می گن یافته های بررسیا نشون داده که استرس مادر در دختر آثار روحی و روانی به جای میذاره، طوری که اون در سنین بالاتر در برابر آسیب پذیری بیشتری به مریضی افسردگی قرار میگیره.

محققان آمریکایی در تحقیقی درازمدت به این نتیجه رسیدن که اگه دخترها در دوران کودکی تحت استرس بزرگ شن، در زمان نوجوونی و در سنین بالاتر آسیب پذیری بیشتری در مقابل مریضی افسردگی دارن.

تاثیر استرس حتی تو یه سالگی

براساس این تحقیق، حتی داشتن استرس تو یه سالگی باعث افزایش هورمون کورتیزول در درازمدت در بدن کودک می شه. اینجوری در مغز اون کودک پیوند بین دو ناحیه مغزی خاص تغییر می کنه. یکی از این نواحی، مسئول احساسات و دیگری مسئول کنترل احساساته. خانمایی که پیوند این دو ناحیه مغزیشان ضعیف شده، در دوران جوونی، در مقایسه با هم سن هاشون، بیشتر دچار افسردگی و ترس می شن.

اما اینکه به چه دلیل این موضوع بیشتر در دخترها دیده می شه هنوز به طور کامل مشخص نیس. شاید دلیل اون اینه که متابولیسم دخترها نسبت به متابولیسم پسرها حساس تره.

پژوهشی دراز مدت در ۳ مرحله

محققان واسه انجام تحقیقات خود ۵۷ کودک رو مورد بررسی قرار دادن. این ادما از زمان تولدشون در این تحقیق درازمدت شرکت داشتن. محققان داده هایی در مورد شرایط روحی این کودکان از یه سالگی جمع آوری کرده بودن. از راه این داده ها، اونا اطلاعاتی در مورد روابط زناشوئی مادرهای اونا به دست آوردن که اونا دراین روابط تحت فشار زیاد بودن یا نه. براساس گفته محققان، نوزادان ناخودآگاهانه متوجه مشکلات و اختلافات خانوادگی می شن.

پس از اون، محققان این کودکان رو در سن حدودا ۴ سالگی دوباره مورد بررسی قرار دادن و اندازه هورمون کورتیزول رو در بدن اونا اندازه گیری کردن. براساس این تحقیق، دخترهایی که در سنین پایین دچار استرس بودن، اندازه کورتیزول بالاتری نسبت به بقیه داشتن. در مرحله بعدی محققان شرایط روحی دخترها رو در سن ۱۸ سالگی از راه یه پرسشنامه و اسکن مغزی سبک و سنگین کردن. اونا به این نتیجه رسیدن که پیوند دو ناحیه مغزی در دخترهایی که تحت استرس بودن، ضعیف تر بوده. اما اونا این رابطه رو در میان شرکت کنندگان پسر کشف نکردن.

این محققان فکر می کنن که یافته های تحقیق شون، زنجیره ای بین استرس در زمان کودکی، اندازه هورمون کورتیزول در بدن دخترها و تغییرات کارکرد مغزی در خانمای جوون رو نشون میده. اینطوری به گفته اونا، این اولین پژوهشیه که نشون میده به چه دلیل استرس در زمان کودکی باعث افسردگی در سنین بالاتر می شه.

یافته های این تحقیق در نشریه علمی “Nature Neuroscience” منتشر شده.

.

منبع :