استرس دوران بارداری می تواند خطر بروز نارسایی قلبی در نوزاد را افزایش دهد & | بیماری

: استرس دوران بارداری می تونه خطر بروز مشکل قلبی در نوزاد رو زیاد کنه

محققان علوم پزشکی در کشور دانمارک می گن یافته های بررسیای انجام شده در مورد زنان باردار نشون داده که استرس مادر در دوران بارداری ممکنه خطر بروز مشکل قلبی مادرزادی رو در نوزاد زیاد کنه.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، محققان واسه انجام این تحقیق، پرونده ۴۵ هزار زن باردار رو که قبل از زایمون یکی از بستگان نزدیک خود رو از دست داده بودن، بررسی کردن و به این نتیجه رسیدن که احتمال بروز نقصای مادرزادی در نوزادان این مادران باردار بیشتره.

مشکل قلبی مادرزادی یکی از شایع ترین نارساییای پس از تولده که در بیشتر موارد کشنده نیس. در بعضی موارد این مشکل با جراحی رفع می شه و در بقیه موارد احتیاجی به انجام عمل جراحی نیس.

از طرف دیگه ممکنه استرس این مادران باردار باعث شه کارایی رو بکنن که واسه سلامت جنین اونا خطرناک باشه، گفت:

دکتر ” مک کیب ” تاکید کرد: با اینکه نمیشه از بروز استرس جلوگیری کرد، اما میشه اثرات منفی به وجود اومده به وسیله اونو کم کرد.

با اینکه این تحقیق رابطه بین استرس مادر و خطر بروز مشکل قلبی مادرزادی رو نشون میده، اما رابطه دلیل و معلولی این دو رو ثابت نمی کنه.

یافته های این تحقیق در مجله اینترنتی «Pediatrics» منتشر شده.

قبل از اینم عنوان شده بود که  اضطراب و ناراحتی در دوران بارداری واسه کودک عوارضی مثل وزن کم هنگام تولد، تولد زودرس، اضطراب، مشکلات یادگیری، مشکل در تمرکز، بیش فعالی و اوتیسم به دنبال داره.

هرچند تحقیقات زیادی در این مورد انجام شده که رابطه بین استرس دوران بارداری و مشکل قلبی مادرزادی رو در نوزاد نشون میده، اما با این حال جهت اثبات اون لازمه تحقیقات بیشتری انجام بشه.

ایشون اضافه کرد:

.

منبع :