استرس | دیابت را تشدید می کند | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : سه شنبه, ۰۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۰۳

: استرس، دیابت رو شدید شدن می کنه

رئیس انجمن دیابت ایران گفت: استرس که این روزا در میان مردم جامعه رواج بسیاری پیدا کرده، دچار شدن به مریضی دیابت رو شدید شدن می کنه. 

دکتر اسدالله رجب روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: با در نظر گرفتن مشکلات و نگرانیای زندگی و معیشتی، استرس در میان مردم نفوذ کرده و میبینیم هر فردی انگار مضطربه که این عامل از مهمترین علل دچار شدن به دیابته.

 

ایشون با بیان اینکه استرس باعث می شه، قند خون دچار مشکل شده و افراد تغذیه نادرست و فعالیت جسمی کمتری دارا باشن، اعلام کرد: افراد باید شرایط زندگی و امکانات موجود رو با سالای دور مقایسه کنن و به این باور برسن که بسترهای بهداشتی و رفاهی و چیزای دیگه ای به جز اینا بهتر شده و کمتر دچار استرس شن.

رجب ادامه داد: الان حدود ۱۲ درصد جمعیت بالای ۲۰ سال گرفتار به مریضی دیابت نوع دو هستن و بیشتر از نصف اونا اطلاعی از مریضی خود ندارن.

ایشون، دیابت رو مریضی کشنده و خاموش گفت که روی بقیه اعضای بدن نفوذ کرده و تخریب کننده س.

رئیس انجمن دیابت ایران به مردم پیشنهاد کرد استرس رو به خود راه ندن، حتما صبحونه کامل بخورند و شام رو تا قبل از ساعت پنج میل کرده و از این ساعت به بعد از خوردن مواد غذایی شامل نشاسته و کربوهیدرات مانند نون، برنج، ماکارونی، سیب زمینی و چیزای دیگه ای به جز اینا بپرهیزند.

 

رجب، مصرف میوه و سبزیجات رو در کنترل دیابت موثر دونست و گفت: علاوه بر تغذیه درست، فعالیت جسمی روزانه به مدت ۲۰ دقیقه واسه پیشگیری و کنترل دیابت لازمه.

 

ایشون، کنترل مریضی دیابت رو که شدیدا در حال زیاد شدنه، نیازمند عزم ملی دونست و گفت: سازمانا و ارگانای جور واجور باید واسه پیشگیری و کنترل این مریضی خاموش با سیستم نظام سلامت کشور همراه شن و مردم رو دعوت به پیشگیری اولیه و ثانویه کنن و به اونا آموزشای لازم رو ارائه بدن.

 

.

منبع :