استرس روانی و سه برابر شدن خطر ابتلا به دیابت نوع یک | بیماری

 

 

طبق گفته های یه تحقیق جدید، رویدادهای مهم زندگی که در کودکی رخ میدن مثل مرگ یا مریضی یکی از اعضای خونواده، طلاق و جدایی، اضافه شدن یه بچه یا بزرگسال جدید به خونواده یا درگیری خانوادگی، استرسای روانی می تونه خطر دچار شدن به دیابت نوع یه رو سه برابر کنه.

 

طبق نتیجه گیری این تحقیق که به وسیله محققان دانشگاه Linkoping در سوئد انجام شده، تجربه رویدادهای مهم (به طور منطقی نشون دهنده استرس روانیه) در طول ۱۴ سال اول زندگی ممکنه یه عامل دچار شدن به شدید شدن دیابت نوع یه باشه.

این تحقیق خونواده هایی در جنوب شرقی سوئد که بچه هاشون بین ۱ اکتبر ۱۹۹۷ و ۳۰ سپتامبر ۱۹۹۹ متولد شده بودن دعوت به شرکت در این مطالعه کردن.

این نمونه ها شامل ۱۰۴۹۵ خونواده شرکت کننده بودن که در دست کم یکی از چهار مجموعه داده انجام شد، وقتی که فرزندان بین دو تا ۱۴ سال سن داشتن.

محققان به این نتیجه رسیدن که تجربیات دوران کودکی از اتفاقات مهم زندگی با خطر بیشتر دچار شدن به دیابت نوع یه در آینده همراه س، با این تجربیات در کودکی احتمال گسترش دیابت نوع یه نسبت به کسائی که بعد از ثابت شدن عواملی مثل استعداد ژنتیکی دچار شدن به دیابت نوع یه و سن ورود به مدرسه این تجربه ها رو نداشتن، سه برابره.

استرس روانی به دلیل اینکه یه عامل بالقوه س باید درمان شده و در تحقیقات اپیدمیولوژیک در آینده بیشتر بررسی شه، مثلا محققان می گن در مورد خطر ژنتیکی باید تحقیقات بیشتری انجام بشه.

این تحقیق در مجله the journal Diabetologia منتشر شده.

 

این مطلب به وسیله تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده و به کار گیری اون فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجازه.

منبع : hidoctor.ir