استرس روحی مادران باردار فعل و انفعالات ژنتیکی جنین را دگرگون می کند & | بیماری

: استرس روحی مادران باردار فعل و انفعالات ژنتیکی جنین رو از این رو به اونو می کنه

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، محققان علوم پزشکی واسه انجام این تحقیق داده های ۲۵ مادر با بچه هاشون رو بررسی کردن. از این ۲۵ مادر، ۸ مادر گفتن که در زمان بارداری از طرف شریک زندگی خود از دید روحی و جسمی مورد خشونت قرار گرفته بودن.

محققان می گن هرچند قبل از این می دونستن که بین ناراحتی روحی مادران باردار و رفتار فرزندان اونا رابطه هست. اما نمی دونستن که این تاثیر چیجوری اعمال می شه و این نتیجه یافته علمی نوین ثابت می کنه که فشار روحی زنان باردار فعل و انفعالات ژنتیکی جنین رو از این رو به اونو می کنه. البته این تغیرر بر ساختار ژن فرزندان تغییر ایجاد نمی کنه .

محققین تاکید دارن که این کودکان در زندگی آینده شون آسیب پذیری بیشتری در مورد استرس و بیماریای روحی پیدا می کنن. این فرزندان معمولا ترسوتر و از کنجکاوی کمی بهره مند هستن.

یکی از محققان  میگه: “بدن مادر به جنین خود خبر میده که اون تو یه محیط خطرناک و تهدیدآمیز بزرگ می شه. به خاطر همین این کودکان در شرایط سخت سریع تر فرار می کنن یا اینکه سریع تر دست به جنگ میزنن. در حالی که کودکان دیگه در همین شرایط ممکنه آروم بمونن و در مرحله اول شرایط رو بررسی کنن و سبک سنگین کنن.”

با این وجود چند سوال بازم معلوم نیس  از جمله اینکه شرایط مادر از چه وقتی به بعد قادر به تاثیرگذاری روی ژنای کودکه و یا استرس مادر از چه حدی می تونه روی جنین اثر داشته باشه؟

محققان توضیح میدن که یافته های این تحقیق هنوز پایانی نیس و لازمه در آینده تحقیقات بیشتری در این رابطه انجام بشه.

یافته های این تحقیق در مجموعه نشریه Translational Psychiatry  قابل دسترسیه .

.

منبع :