استرس روی تیروئید تاثیرات مختلفی خواهد گذاشت | بیماری

: استرس روی تیروئید اثرات مختلفی می ذاره

:  

از رابطه بین استرس و سلامت تیروئید  چقدر اطلاع دارین این آسیب تا چه حد بر تیروئید بدنتون تاثیر میگذاره چه مریض یه هایی باعث شدید شدن و طولانی شدن تیروئید در بدن می شن بهتره با مدیریت و کنترل سطح استرس خود از بروز تیروئیدیت در این ناحیه پیشگیری کنین استرس آسیب پذیری بدن در برابر تیروئید رو  افزایش می ده.

استرس

ما در هر روز از زندگی مون با استرس سر و کار داریم. خواه در ترافیک ساعات شلوغی گیر کرده باشیم، یا با یه ضرب العجل کاری مهم روبرو باشیم، سطوح استرس ما بعضی وقتا خارج از کنترل هستن. اما این می تونه خبر بدی واسه تیروئید ما (یه غده ظریف و حساس که می تونه احساس کنه چه وقتی بدن ما خوب کار نمی کنه) باشه؟

در حالیکه هیچ مدرکی مربوط به اینکه استرس مستقیما باعث بیشتر مشکلات تیروئید می شه وجود نداره، اما ممکنه نقشی در این مسئله داشته باشه. مقاله زیر، رابطه استرس و تیروئید رو توضیح داده و به شما سه راه واسه مدیریت استرس نشون میده.

رابطه بین استرس طولانی و سلامت تیروئید

استرس ممکنه باعث شدید شدن یه مریضی زمینه ای تیروئید شه. مثلا فرض کنین کم کاری تیروئید در خونواده شما هست. بدن شما تحت استرس، هورمون کورتیزول ترشح می کنه. کورتیزول زیادتر از اندازه، می تونه در تولید هورمون تیروئید مشکل بسازه. این مسئله می تونه تیروئید رو تحریک کنه که واسه تولید مقادیر کافی از هورمون تیروئید، سخت تر کار کنه.

هم اینکه وقتی که استرس دارین، نسبت به بیماریای خود ایمنی تیروئید (مثلا تیروئیدیت هاشیموتو) آسیب پذیرتر هستین. تحقیقی در سال ۲۰۰۴ در مجله تیروئید نشون داد که استرس، یکی از عوامل محیطی واسه خود ایمنی تیروئیده.

حس می کنین مانند یه اسباب بازی کوکی هستین؟ اگه احساس افسردگی می کنین، خلق و خویتون تغییر کرده و وزنتون در حال بالا رفتنه، این بدون معناست که شما دچار استرس هستین یا اینکه کم کاری تیروئید دارین؟ اینا، هم علائم استرس هستن و هم کم کاری تیروئید، پس واسه رد کردن احتمال کم کاری تیروئید با پزشکتون صحبت کنین و بدونین که این چیزها می تونن به همدیگه خوراک برسانند، استرس می تونه تیروئید رو شدید شدن کنه، و شما می تونین به دلیل کم کاری تیروئید، استرس داشته باشین.

جلوگیری از یه طوفان تیروئید

اگه شما پرکاری تیروئید درمان نشده یا مریضی گریوز داشته باشین، مقدار شدید استرس فیزیکی (مثلا حمله قلبی) می تونه باعث یه طوفان تیروئید شه که بطور بالقوه زندگی تون رو تهدید می کنه. طوفان تیروئید، یه مریضی نادر اما خطرناکه، پس اگه تب بالا، ضربان قلب سریع یا بی نظم، رعشه و استفراغ و یا اسهال داشتین (همه علائم طوفان تیروئید هستن) با پزشکتون تماس بگیرین.

مطلب در رابطه:  استرس زدایی از پوست، در طول فصل امتحانات

استرس رو با تکنیکای ذهنی مدیریت کنین

شما می تونین بیشتر بیماریای تیروئید رو با دارو درمان کنین، اما بدیش اینه هیچ قرصی واسه دفع استرس وجود نداره. عوضش، هدف مدیریت استرس، برگردوندن بدن به حالت تعادله، مخصوصا در مورد تیروئید. شما می تونین این کار رو با اعمال تغییرات کوچیک در سبک زندگی تون که اثرات زیادی دارن انجام بدین. کارتون رو با امتحان کردن یه تراپی ذهنی (مانند یوگا یا مدیتیشن) شروع کنین. این تکنیکا می تونن به شما کمک کنن روی تنفس تون تمرکز کنین و مهمتر از همه، ریلکس شید.

کمی ورزش، فرق زیادی در روزتون بوجود میاره

واسه مقابله با استرس و افزایش سلامت تیروئیدتون، هر وقتی که می تونین ورزش کنین. تمرینات کاردیو، قدرتی، و انعطاف پذیری، همه راه های خوبی واسه فرم دادن به بدنتون و ریلکس شدن هستن. وقتی که شما ورزش می کنین، بدنتون هورمونای «احساس خوب» مانند اندورفین ترشح می کنه که باعث می شه در بقیه روز، اخلاق بهتری داشته باشین.

واسه تحتِ کنترل نگه داشتن استرس روزمره، بخوابین

داشتن خواب کافی، به بدنتون فرصتی واسه بازسازی شدن از یه کار روزانه سخت رو میده، و به شما نیروی تازه می بخشه، بطوریکه قارد هستین با عوامل استرس زا در روز بعد مقابله کنین.

منبع :