استرس شنیداری؛ موسیقی راک گوش ندهید! | بیماری

:
استرس شنیداری؛ موسیقی راک گوش ندین!

: استرس شنیداری؛ موسیقی راک گوش ندین!

زیادن آدمایی که فکر می کنن گوش دادن به موسیقی می تونه توانایی و کارکرد آدم رو بهتر کنه. خیلی از دانش آموزان هنگام درس خوندن به موسیقی گوش میدن. بعضی هنگام کار کردن گوشی به گوش می ذارن و بسیاری هم هنگام ورزش از ریتمای تند آهنگا استفاده می کنن اما هر نوع موسیقی واسه هر فعالیت یا فردی مناسبه؟

یافته های پژوهشی جدید به بخشی از این سوال جواب میدن. با در نظر گرفتن یافته های این تحقیق، انگار گوش دادن به موسیقی «موتزارت» می تونه کارکرد مردان رو در بازیای فکری بهتر کنه در حالی که شنیدن موسیقی «راک» شانس بردن اونا رو کم می کنه.

دانشمندانی از کالج «امپریال» لندن و «رویال کالج موسیقی» که پشت این طرح پژوهشی هستن، اقرار دارن که موسیقی سنتی بهترین گزینه واسه مردانیه که میخوان روی انجام یه کار تمرکز کنن. از طرف دیگه، طبق یافته های این تحقیق، موسیقی روی کارکرد زنان تاثیری نداشته. خیلی مهمه که از نظر کلی در این آزمایش، زنان در بازیای فکری از مردان بهتر عمل کردن.

در این تحقیق، از ۳۵۲ نفر از بازدیدکنندگان «فستیوال امپریال»، جشنواره علمی سالیانه ای که در «کالج امپریال» لندن اتفاق می افته، خواسته شد که در بازی فکری «عمل جراحی» (Operation) شرکت کنن. در این بازی فکری، فرد با به دست داشتن انبری باید قسمتای بدن آدم رو در چاله هایی روی یه تخته بیرون بیاره. در این بازی نباید انبر فرد به تخته برخورد کنه. انبر و تخته به سیمایی وصل هستن که موجب می شن برخورد انبار به تخته، صدایی بسازه که به معنی باختن فرده.

محققان به بازی کننده ها گوشیایی دادن که یکی از سه قطعه موسیقی مشخص شده در این تحقیق رو پخش می کرد: «موومان آندانته» از «سونات پیانو» اثر «موتزارت»، آهنگ «تاندراستراک» از گروه «DC/AC» که در سبک «راک» است و صدای «یه اتاق عمل بین جراحی». تیم پژوهشی بعد اندازه گرفتن که چقدر زمان میبره تا هر فرد سه قطعه رو با موفقیت از روی تخته برداره. اونا اشتباهات افراد رو هم ضبط کردن.

یافته های این آزمایش نشون داد مردانی که به آهنگ «راک» گوش داده بودن، نسبت به دیگر مردانی که دو قطعه دیگه رو شنیده بودن، کندتر عمل کردن و اشتباهات بیشتری داشتن. به صورت میانگین، آهنگ «راک» موجب ۳۶ اشتباه شده بود، در حالی که «سونات» و صدای «اتاق عمل» منتهی به ۲۸ اشتباه بودن. داوطلبان تکلیف رو حدودا طی یه دقیقه انجام دادن.

از طرف دیگه، به نظر نمی رسید که موسیقی «راک» حواس زنان رو پرت کنه و هیچ کدوم از سه قطعه ای که واسه زنان پخش شد، در کارکرد یا سرعت اونا تغییری ایجاد نکرد. در کل زنان واسه برداشتن قطعات به زمان بیشتری نیاز داشتن اما اشتباهات شون کمتر بود.

محققان مطمئن نیستن که به چه دلیل موسیقی «راک» روی مردان اثر بیشتری نسبت به زنان داشته. یکی از توضیحات اینه که موسیقی «راک»، استرس شنیداری بیشتری رو در مردان بوجود میاره. استرس شنیداری حالتیه که با شنیدن موسیقی ناموزون یا با صدای بلند در فرد ایجاد می شه.

محققان، سلیقه موسیقی افراد رو هم از اونا پرسیدن و فهمیدن که تنها آدمایی با شنیدن «سونات موتزارت» اشتباهات شون کمتر شده بود که لذت خیلی از این قطعه می بردن.

این تیم پژوهشی از مرکز «علوم کارکرد» هستن که در نتیجه همکاری «کالج امپریال» و «کالج رویال موسیقی» بوجود اومده. اونا می گن این تحقیق، جزیی از پژوهشی بزرگ تره که بررسی می کنه چیجوری موسیقی روی کارکرد تاثیر میذاره. این طرح بزرگ تر، به خصوص روی این مسئله متمرکزه که گوش دادن به موسیقی در اتاق عمل چه نتایجی رو دربر داره.

دکتر «دیزی فنکورت» که نویسنده ارشد مقاله حاصل از این پژوهشه، توضیح میده که در ۷۲ درصد از موقعیتا در اتاق عمل، موسیقی پخش می شه. این در حالیه که کارشناسان درباره سود بخشی این کار دو دسته هستن. مثلا، بعضی پژوهشا فهمیدن که موسیقی «هیپ هاپ» و «جامائیکایی»، که ریتمای تندی دارن، سرعت عمل جراحی و کار با وسیله رو زیاد می کنن اما یه نفر از هر چهار متخصص بیهوشی اقرار می کنن که شنیدن صدای موسیقی، توجه و گوش به زنگ بودن اونا رو کم می کنه.

این تیم پژوهشی بررسی دیگری هم کرده که چیجوری موسیقی روی کارکرد افراد در دیگه زمینه ها اثر میذاره.

دکتر «فنکورت» میگه: «یکی از بخشای پژوهشی ما اینه که چیجوری میشه کارکرد رو در محیطا و شرایط جورواجور بهبود داد؛ از مسابقات پاروزنی در المپیک تا اجرا و نواختن موسیقی یا انجام یه سخنرانی مهم. این تحقیق ما رو به این نتیجه میرسونه واسه مردانی که قصد عمل جراحی یا انجام یه بازی فکری رو دارن، گوش دادن به موسیقی راک ایده مناسبی نیس.»


منبع :

ماهنامه سپیده دانایی

.

منبع :