استرس طولانی مدت | حافظه را نابود می کند | بیماری

: استرس دراز مدت، حافظه رو نابود می کنه

: براساس یافته های پزوهشی که محققان دانشگاه ایالتی اوهایو انجام دادن، استرس همیشگی حافظه رو نابود می کنه و در این مورد سیستم ایمنی در ایجاد مشکلات شناختی نقش کلیدی رو اجرا می کنه.

محققان می گن یافته های تحقیقاتی که روی موش انجام دادن ممکنه روزی به درمان حملات روانی دراز مدت منجر شه. این حملات در قربانیان قلدری، سربازان و کسائی که واسه کارفرمایانِ حیوان صفت کار می کنن، تجربه می شه.

جاناتان گودبات استادیار عصب شناسی دانشگاه اوهایو و پژوهشگر ارشد این مطالعه میگه: “منظور ما استرس مزمنه نه استرس به وجود اومده به وسیله یه سخنرانی یا ملاقات با یه فرد ناشناس.”

این اولین مطالعه ایه که بین حافظه کوتاه مدت و استرس همیشگی رابطه برقرار می کنه. در موشا این استرس با ملاقات همیشگی یه موش بزرگ، بدبو و مهاجم ایجاد شده. موشایی که همیشه در برابر یه مهاجم آزار دهنده قرار گرفته بودن، مکان سوراخ فراری رو که قبل از این آزمایش یاد گرفته بودن به سختی به یاد می آوردن.

به گفته آقای گودبات: “موشایی که در شرایط استرس بودن محل سوراخ فرار رو به یاد نمی آوردن، در حالی که موشای بدون استرس خوب اونو به یاد می آرودند.” مغز این موشا دچار یه سری تغییرات قابل اندازه گیری هم شده بود، از جمله التهابی که به دلیل استرس به وسیله سیستم ایمنی به وجود اومده بود. این التهاب با حضور یه جور از سلولای ایمنی با عنوان ماکروفاژ در مغز موشای استرس دیده در ارتباطه. این تیم تونسته بین التهاب ایجاد شده بوسیله سیستم ایمنی و از دست دادن حافظه کوتاه مدت رابطه برقرار کنه.

این تحقیق که یافته های اون در نشریه Neuroscience منتشر شده ادامه تحقیق قبلی این تیمه که رابطه بین استرس طولانی و اضطراب همیشگی رو اثبات می کرد.

موشای مورد استفاده در این مطالعه با هدف مثل سازی استرس روانی مزمنی که آدم تجربه می کنه دائم در شرایط شکست اجتماعی به وجود اومده به وسیله غلبه یه نرِ آلفا قرار داده شدن.

محققان به دنبال اسرار پشت پرده استرس و مشکلات شناختی و خلق و خو هستن تا در دراز مدت راهی پیدا کنن واسه کمک به کسائی که از اضطراب، افسردگی و مشکل پس از حادثه رنج می برن. این مطالعه بر هیپوکامپ متمرکز بوده. بخشی از مغز که مرکز حافظه و واکنشای احساسیه. براساس یافته های بدست اومده، موشای استرس دیده دچار مشکلاتی در حافظه مکانی می شن که ۲۸ روز بعد بهبود پیدا میکنه. هم اینکه این مو شا یه جور رفتار شبه افسردگی هم بروز می دادن که تا چهار هفته ادامه داشت.

این گروه موفق شد مشکلات مربوط به تشکیل نورونای نوین رو ۱۰ روز و ۲۸ روز پس از استرس دراز مدت بررسی کنه. وقتی که اونا یه ماده شیمیایی ضدالتهاب به موشا دادن نه مشکل سلولای مغز برطرف شد و نه علائم افسردگی از بین رفت اما مشکل از دست دادن حافظه از بین رفت و ماکروفاژهای التهابی هم پنهون شدن.

در آخر اونا به این نتیجه رسیدن که مشکلات به وجود اومده به وسیله استرس مستقیما با التهاب و سیستم ایمنی در ارتباطه و ارتباطی به بقیه آسیبای مغزی نداره. به گفته آقای گودبات این اطلاعات می تونه راه رو واسه یه درمان براساس سیستم ایمنی صاف کنه.

آقای شریدان دیگه همکار این مطالعه میگه “استرس سلولای ایمنی رو از مغز استخون آزاد می کنه و این سلولا می تونن به مناطقی از مغز برن که به فعال سازی عصبی در عکس العمل به استرس مربوط هستن. اونا به مغز فراخوانده می شن، به جایی که مرکز حافظه س.”

.

منبع :