استرس مهمترین عامل ریفلاکس معده | بیماری

: استرس مهمترین عامل ریفلاکس معده

: احساس سوزش همیشه در قفسه سینه و گلو شاید به رفلاکس معده رو تقویت می کنه.
به نقل از آوای سلامت، رفلاکس معده منتهی به سوزش سر دل پس از خوردن غذا و یا در ساعات قبل از خواب شدید شدن می شه. رفلاکس می تونه باعث سرفه، خشن شدن صدا و احساس مزه تلخی در دهن شه. هم اینکه اسید معده می تونه به مری آسیب برسونه و عمل بلع رو مشکل سازه. در موارد شدیدتر، رفلاکس دلیل بوجود اومدن سلولهای ناهنجار می شه که این سلولای ناخواسته می تونن سرطان مری رو به همراه داشته باشن. باید توجه داشت که علائم رفلاکس همیشه هم رو نیستن.
دلایل زیادی واسه دچار شدن به این آسیب شناخته شده: درست عمل نکردن عضلات بخش انتهایی مری، می تونه یکی از این دسته عوامل باشه. در حالت عادی، بخش انتهایی مری واسه جلوگیری از برگشت اسید و مواد غذایی به سمت بالا، بسته می موند که در بعضی افراد این ناحیه به درستی عمل نمی کنه و دلیل برگشت اسید به مری می شه.
گامای پیشگیرانه
قدم اول؛ تغییر در رژیم غذایی: مصرف غذاهای کم چرب و پروتئین دار از گزینه های موثره. وعده های غذایی خود رو کمتر و دفعات اونو بیشتر کنین و قبل اینکه به طور کامل سیر شید، دست از غذاخوردن بکشین. هم اینکه از مصرف نوشیدنی ها و خوراکی های محرک که برگشت اسید معده رو باعث می شن، دوری کنین. یعنی نوشیدنیایی مثل چای، قهوه، نوشابه های گازدار، مشروبات الکلی. میوه هایی مثل لیمو و پرتقال، گوجه فرنگی و اجناس اون، شکلات، نعنا، غذاهای تند، سیر و پیاز، از خوراکیای شدید شدن کننده ریفلاکس معده هستن.
قدم دوم؛ تغییر در نوع زندگی: پس از تغییر در رژیم غذایی، شاید بهترین گزینه، تغییر در عادات و چگونگی زندگیه. ترک کردن سیگار یکی از تغییرات مثبت در این مورده . دود سیگار با ایجاد مشکل در کار عضلاتی که سطح اسید معده رو کنترل می کنن، باعث افزایش ترشح اسید معده می شه.
بیشترین زمان برگشت اسید به مری، هنگام خوابه. بالش هایی با ضخامت ۱۰ تا ۱۴ سانتیمتر بهترین گزینه واسه جلوگیری از برگشت اسیده.
استرس از بزرگترین عوامل بروز رفلاکس معده س. اگه دچار رفلاکس معده هستین و این روزا رو با اضطراب و استرس می گذرونین، در رابطه بین این دو شک نکنین.
پس از خوردن غذا، اسید معده ترشح می شه، پس دست کم ۲ تا ۳ ساعت قبل از خواب چیزی نخورین.
فشار اضافی به شکم باعث ترشح اسید معده می شه. تا می تونید از پوشیدن لباسهای تنگ، کمربند و حتی بستن کراوات دوری کنین.
اگه دچار اضافه وزن هستین، با گرفتن رژیم مناسب و ورزش وزن خود رو کم کنین. با دارو خود درمانی نکنین و واسه رفع مشکل، به دکتر متخصص مراجعه کنین. بعضی داروها محرک ترشح اسید هستن. آسپرین، ایبوپروفن، بعضی شل کننده های عضلانی و داروهای کنترل فشارخون مثل این داروها هستن.
با مشاهده هرگونه علائم، به دکتر متخصص مراجعه کنین و دوره های درمانی رو کامل کنین.

منبع :