استرس | مو را خاکستری می کند | بیماری

گروهی از محققان آمریکایی به این نتیجه رسیدن که استرس واقعاً می تونه با تغییر دادن DNA ،رنگ موها رو خاکستری کنه.

رنگ موی روسای جمهور پس از یه دوره چهار ساله ریاست جمهوری سفید می شه. از زمانای قدیم هم این عقیده عمومی وجود داشته که استرس و فشارهای روحی می تونن رنگ موها رو خاکستری کنن و یا یعنی «فرد رو پیر کنن».

حالا گروهی از محققان دانشگاه دوک در کارولینای شمالی در بررسیای خود نشون دادن که این پدیده واقعاً هست. در این آزمایشات، محققان یه ساختار مولکولی رو کشف کردن که در اون آدرنالین منتهی به تخریب DNA می شه.

این محققان به خاطر رسیدن به این یافته ها به مدت چهار هفته به گروهی از موشها یه ترکیب مشابه آدرنالین رو که در اونا استرس ایجاد می کرد تزریق کردن. این ترکیب موجب شد که در این موشا پروتئینی به نام p53 خراب بشه.

نقش این پروتئین، «حفاظت از ژنوم» و جلوگیری از ایجاد سلولای ناهنجاره. پس از تخریب این پروتئین، موشا دچار بیماریای مختلفی از جمله سفید شدن مو شدن.

این محققان اعلام داشتن:«این کشف یه توضیح پذیرفتنی رو در مورد اینکه چیجوری استرس طولانی می تونه در آدم مشکلات مختلفی به وجود آورد ارائه می کنه که آسونترین این مشکلات خاکستری شدن رنگ موه».

این محققان هم اینکه به این نتیجه رسیدن در موشایی که در اونا پروتئینی به نام «بتا- آرستین ۱» وجود نداره از تخریب DNA جلوگیری می شه طوریکه از دست دادن این پروتئین می تونه سطوح p53 رو در تیموس پایدار کنه. تیموس اندامیه با قدرت به استرس طولانی یا زیاد جواب میده.

این محققان اضافه کردن:«این بررسیا نشون میده که استرس طولانی می تونه منتهی به کاهش سطوح p53 شه. برپایه فرضیه ما، این استرس می تونه منتهی به بروز مشکلات کروموزمی شه»./صدف نیوز

منبع : ایران مطلب

منبع :