استرس می‌تواند باعث سقط جنین شود؟ | بیماری

استرس می تونه باعث سقط جنین شه؟

براساس آمارای جمع آوری شده در مورد سقط جنین، بارداری بیشتر زنان به دلیل شرایط استرس زا و سبک زندگی مهیج به سقط جنین می رسه.

 

تحقیقات نشون داده نزدیک به اتفاق زنان، حدود شش هفته بعد از بارداری به حاملگی خود پی می برن و از این رو طی این مدت تحت هیچ گونه مراقبت بارداری نیستن. با این حال بیشتر سقطا در سه هفته اول بارداری اتفاق میفته.

 

براساس آمارای جمع آوری شده در مورد سقط جنین، بارداری بیشتر زنان به دلیل شرایط استرس زا و سبک زندگی مهیج به سقط جنین می رسه. پس اگه سوال شما اینه که استرس می تونه به سقط جنین منجر شه یا نه، جواب یه بله محکمه.

 

زنائی که دقیقا قبل از شروع بارداری، تحت استرس جسمی و روحی شدید بودن، به احتمال زیاد سقط جنین دارن.

 

اما چیجوری؟

کلا روند تاثیر استرس بر بدن و سقط جنین به وجود اومده به وسیله اون، به یه هورمون به نام کورتیزول مربوطه. این هورمون از غده آدرنال یا فوق کلیه ترشح می شه و نقش مهمی در تنظیم قند خون، فشار خون و هم سوخت و ساز قند رو دوش داره.

 

مقدار کورتیزول به طور طبیعی هنگام صبح بالاتر و موقع شب پایین تره. به این هورمون هورمون استرس هم می گن، چراکه ترشح اون در شرایط استرس تحریک شده زیاد می شه.

 

کمی افزایش کورتیزول واسه سلامت بدن لازمه و باعث افزایش سطح انرژی، تقویت قدرت حافظه، افزایش قدرت ایمنی و هم افزایش مقاومت بدن به احساس درد می شه.

استرس زیاد و مهم تر از اون استرس دراز مدت می تونه به خونریزی و سقط جنین منجر شه. پس تلاش کنین در دوران بارداری، از سبک زندگی سالم و مراقبتای مناسب بهره مند شید تا یه بارداری خوشحال داشته باشین

اما اگه فردی همیشه تحت شرایط پر استرس باشه، بدن اون به این شرایط عادت کرده و برگشت به حالت طبیعی سخت می شه و این وضعیت به استرس طولانی منجر می شه. در این شرایطه که سطح کورتیزول بازم بالا باقی می مونه و مشکلات خود رو نشون میده، مانند فشار خون بالا، نبود تنظیم قند خون، مشکل در بستن خون، ضعف استخوانا و ضعف عضلانی و … .

 

افزایش هورمون کورتیزول در بارداری به دلیل تاثیر بر مقدار هورمون پروژسترون خطرناکه.

پروژسترون یه هورمون لازم و مهمه که نقش حیاتی در تنظیم چرخه قاعدگی تو یه خانوم رو دوش داره.

 

بعد از تخمک گذاری، افزایش پروژسترون دیواره رحم رو واسه لونه گزینی تخم آماده می کنه. وقتی که بارداری اتفاق نیفته، سطح پروژسترون کم شده و با ریزش دیواره رحم، قاعدگی اتفاق می افته.

 

مشکل آنجاست که بر خلاف افزایش اندازه کورتیزول در شرایط استرس، سطح پروژسترون کم میشه. در این شرایط مغز فرمون میده، هیچ سلول لقاح پیدا کردی در رحم وجود نداره. پس اگه خانوم بارداری تحت استرس قرار بگیره و این استرس تکراری باشه، ریزش دیواره های رحم و سقط جنین رخ میده.

 

پس مهم ترین چیز واسه خانمای باردار اینه که از استرس دوری کنن. واسه این کار می تونن روشای کنترل استرس رو یاد بگیرن.

 

پیشگیری از سقط جنین

حالا که میدونید استرس می تونه باعث سقط جنین شه، لازمه روشای دوری از استرس رو هم یاد بگیرین.

 

اولین نکته اون هستش که تلاش کنین زندگی آروم و بدون استرس داشته باشین. اگه ممکن نیس، باید دنبال راهکارهای کنترل استرس باشین.

 

با افزیش سن، خطر سقط جنین زیاد می شه. در متن زیر پیشنهادایی واسه کاهش خطر سقط جنین هست:

– برنامه غذایی مناسب و سالم داشته باشین.

 

– به طور مرتب ورزش کنین.

 

– به وزن گیری منظم و ماهانه خود اهمیت بدین و هر گونه کاهش و یا زیاد شدن وزن غیر طبیعی رو به دکتر خودتون بگید و دلیل رو جویا شید.

 

– تلاش کنین شکم و انداماتون در برابر هیچ آسیب جسمی قرار نگیره.

 

– سیگار نکشید و از افراد سیگاری و محیطای آلوده به دود سیگار دوری کنین.

شما خانوم باردار از مصرف هر گونه دارو بدون تجویز دکتر جدا دوری کنین، حتی اگه اون دارو یه مولتی ویتامین باشه

مشروبات الکلی، داروهای بدون تجویز دکتر و داروهای هورمونی مثل داروهای بیماریای پوستی رو دست کم دو ماه قبل بارداری جدا مصرف نکنین.

 

– از مصرف زیاد کافئین مثل قهوه، کاکائو و چای پررنگ به اندازه بیشتر از دو فنجون در روز دوری کنین.

 

– از مصرف هر گونه دارو بدون تجویز دکتر جدا دوری کنین، حتی اگه اون دارو یه مولتی ویتامین باشه.

 

– فعالیتای سنگین و شدید و دیگه کارای خطرناک رو در دوران بارداری و سه ماهه اول انجام ندین.

 

– به محض مشاهده هر گونه نشونه هایی از خونریزی رحم و سقط، به دکتر زنان خود مراجعه کنین.

 

استرس زیاد و مهم تر از اون استرس دراز مدت می تونه به خونریزی و سقط جنین منجر شه. پس تلاش کنین در دوران بارداری، از سبک زندگی سالم و مراقبتای مناسب بهره مند شید تا یه بارداری خوشحال داشته باشین.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا