استرس می تواند منجر به سکته قلبی و مغزی شود | بیماری

: استرس می تونه منتهی به سکته قلبی و مغزی شه

: استرس می تونه منتهی به سکته قلبی و مغزی شه 

استرس به عنوان یکی از خاموش ترین مریضیا و مشکلات روانی می تونه منتهی به آسیبای جدی به بدن آدما شه. تحقیق تازه دانشگاه هاروارد ایالات امریکا نشون می ده استرس خطر سکته قلبی و مغزی رو زیاد می کنه. این بررسی درمورد استرس مشخص می کنه که هسته ای کوچیک به نام آمیگدال «بادامه» در مغز مرکز استرس بدن هست.

استرس البته فشاری عصبی هست، اما به دلیل ویرون کننده ای عمومی اش سراسر بدن رو با ناراحتی روبرو میکنه. کارشناسان پزشکی هنوز به طور کامل نمی دونن که فشارهای روحی و روانی دقیقا چه تاثیراتی روی کارکرد بدن برجای می گذرونه.روزنامه پزشکی “لانست” تحقیقی از پزشکان دانشگاه هاروارد ایالات امریکا رو منتشر کرده هست. در این تحقیق مشخص شده که بازرسی استرس طولانی در مغز هست و ادامه استرس به قلب و عروق آسیب میرسونه.

یه تیم پژوهشی در دانشگاه هاروارد زیر نظر احمد توکل، تحقیقی رو روی حدود ۳۰۰ نفر فرد بالغ میان سال انجام داده هست. مشخص شده هست که فعالیت عصبی “هسته آمیگدال” مغز در بین کسائی که از استرس طولانی رنج می بردن، زیاد شده هست. این تحقیق همین طور به این نتیجه رسیده هست که رگای این افراد هم به نسبت بقیه شدیدا خشک و نفوذناپذیر شده بودن.

آمیگدال یا هسته آمیگدال «بادامه» قسمتی از سیستم لیمبیک در مغز هست که نقش مهمی در یادگیری و حافظه اجرا میکنه و در درک احساساتی چون ترس و خشم و ایجاد جواب به اونا هم دخالت داره.به نظر می رسه که از آمیگدال در شرایط استرس نشونه هایی به مغز استخون و مناطق دیگه بدن میرسن و در این علائم از ارگانا خواسته می شه که ساخت گلبولای سفید و موادی از این دست واسه از میان بردن عفونت در بدن زیاد شه.

اینطوری بدون اون که عفونتی در بدن به وجود اومده باشه، امکانات مقابله با اون شروع می شه. این روند دلیل می شه که بافتای بدن و مخصوصا دیواره عروق مورد حمله قرار گیرند و اونا به دنبال این حملات سخت تر و کلفت تر شن. در اینجور وضعیتی عروق منقبض می شن و مریضیایی چون سکته قلبی و مغزی یافته های مشخص این روند هستن.

  محققان با اسکن کردن از مغز و بقیه قسمتای بدن نشون دادن که افزایش فعالیت آمیگدال با افزایش غلظت موادی همراه هست که عفونت رو در بدن حفظ میکنن. در تحقیقات بالینی هم محققان فهمیدن که افزایش دائمی فعالیت آمیگدال خطر سکته قلبی رو در افراد مورد آزمایش تا ۶۰ درصد زیاد کرده هست.

مستقیما استرس خطر سکته قلبی و مغزی رو زیاد می کنه

احمد توکل، رئیس تیم پژوهشی دانشگاه هاروارد ایالات امریکا، با تکیه بر یافته های این تحقیق میگه: «در مورد دلایل مشکلات موجود واسه مشکل قلبی باید به استرس طولانی هم به عنوان یکی از عوامل مریضی پرداخت.»احمد توکل در ادامه بر این نظر تاکید میکنه که کاهش برنامه ریزی شده استرس نه فقط به احساسی پرنشاط در بدن آدم میرسه، بلکه اثرات مستقیمی بر سلامتی بدن افراد داره.

پژوهشی دیگه درمورد استرس

پیش از تحقیقات دانشگاه هاروارد در باره استرس، محققان بریتانیا در تحقیقی در همین باره به این نتیجه رسیده بودن که فشارهای روحی- روانی و افکار منفی میتونن به اندازه سیگار خطر سکته قلبی و مغزی رو زیاد کنن.این محققان همین طور اعلام کرده بودن که استرس و اضطراب طولانی میتونه به مریضیایی چون فشار بالای خون، افزایش چربی خون و دیابت منجر شه

.

منبع :