استرس | نتیجه حضور طولانی کودکان نوپا در مهد کودک | بیماری

: استرس ، نتیجه حضور طولانی کودکان نوپا در مهد کودک

: مجله علمی ایران : محققان دانشگاه علم و فناوری نروژ به این نتیجه رسیدن کودکان نوپایی که والدین اونا رو بیشتر از هشت ساعت در روز به مهد کودک می سپارند، یه سوم بیشتر از بقیه کودکان در برابر دچار شدن به استرس هستن.

به گزارش دیلی میل، به گفته محققان، کودکان کم سن و سالی که تموم طول روز رو به همراه مادر خود می گذرونن، آرامش بیشتری دارن، اما کودکانی که بیشتر ساعات رو در دوران رشد خود در مهدهای کودک می گذرونن، بیشتر دچار استرس می شن.

محققان واسه این مطالعه نمونه بزاق گروهی از کودکان خردسال رو گرفتن و سطح کورتیزول -هورمون استرس- نمونه ها رو بررسی کردن؛ اونا به این نتیجه رسیدن کودکانی که بیشتر از ۸ ساعت در روز به مهد کودک سپرده می شن، دارای بیشترین اندازه استرس هستن و دلیل اون دلتنگی و دوری از والدین و یا اختلافاتیه که درگیر اون با بقیه کودکان می شن.

براساس این گزارش، استرس در سنین اولیه زندگی می تونه راه رشد مغزی کودکان نوپا رو عوض کنه و باعث خجالتی شدن و یا کاهش اعتماد به نفس در اونا شه.

کارشناسان در این مورد پشتیبانی عاطفی پدر و مادر از کودک رو پیشنهاد می کنن و فکر می کنن که والدین پس از برگردوندن کودک به خونه، باید زمان به درد بخور و باکیفیتی رو به بچه خود اختصاص بدن و در کنار اون باشن تا بعضی از اثرات منفی حضور طولانی اون در مهد کودک جبران شه.

محققان دانشگاه علم و فناوری نروژ در این مطالعه ۱۱۲ کودک خردسال تقریبا ۱۲ تا ۱۸ ماه رو در مدت بالغ بر شش ماه بررسی کردن و به این نتیجه رسیدن که سطح کورتیزول در این کودکان به طور خاص پس از هشت ساعت حضور در مهد کودک به بیشترین حد رسید، به واقع، این کودکان کم سن و سال که هنوز اجتماعی نشده ان و مهارت صحبت ندارن، در مهد کودک دچار استرس می شن، به واسطه دوری از والدین در مهدهای کودک احساس دلتنگی دارن و شرایط سختی رو تحمل می کنن.

ماریام بریت درگ لی نویسنده اصلی این تحقیق گفت: ما نمی دونیم استرسی که به این کودکان وارد می شه، مضره یا خیر، اما والدین می تونن با صرف وقت بیشتر در کنار کودکان خود در بعد از ظهرها و ایام تعطیل، استرس اونا رو کم کنن.

اختصاص زمان به درد بخور با کودک می تونه به شکل شرکت دادن اون در جفت و جور غذا، همنشینی با بکدیگر و همراهی با اون در مشاهده تصاویر کتابای داستان باشه تا از این روش تاثیر احساسی که در مورد از دست دادن پدر و مادر در مهد کودک تجربه می کنه، کم بشه.

این مطالعه که در مجله Early Child Development and Care منتشر شد، هم اینکه نشون میده خجالتی بودن، ضعف اعتماد به نفس و احساسات منفی کودکان می تونه با افزایش سطح کورتیزول در کودکان بزرگتر در مهد کودک رابطه داشته باشه.

.

منبع :